Galerija Aluminij

Otvorena izložba Danila Danka Pravice: Slikarstvo je za njega bilo način života

Pored niza prepoznatljivih ulja na platnu velikih formata tog majstora, na uvid javnosti u Galeriji Aluminij ponuđena su i neki njegovi manje poznati gvaševi, grafike i crteže.
Kultura / Umjetnost | 24. 01. 2019. u 20:02 R.I. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Više od 90 pomno odabranih djela iz opusa Danila Danka Pravice prikazano je na večeras otvorenoj izložbi pokojnoga mostarskog slikara.

Pored niza prepoznatljivih ulja na platnu velikih formata tog majstora, na uvid javnosti u Galeriji 'Aluminij' ponuđena su i neki njegovi manje poznati gvaševi, grafike i crteže.

Poštovanje među likovnom publikom

Po riječima direktora Galerije 'Aluminij' Darke Juke, prvom posthumnom izložbom Danila Danka Pravice iskazano mu je zasluženo poštovanje među likovnom publikom rodnoga grada.

U izjavi za medije rekao je kako je ovo bio za Galeriju iznimno važan projekt jer su na njemu radili s obitelji pokojnog Danila, a predstavljeni fundus je u vlasništvu njegove obitelji.

Juka je dodao i da je iznimna čast, otvoriti izlagačku sezonu ovakvom izložbom, jednog od majstora slikarstva.

Visoko postavljena ljestvica

''Ovom izložbom Galerija 'Aluminij' je visoko postavila ljestvicu za ovu godinu i postavljamo očekivanja pred publiku koju moramo ispuniti'', kazao je Juka, dodajući da sigurno neće razočarati publiku te da će u galeriji minimalno jednom mjesečno tijekom godine biti otvorena vrhunska izložba.

Foto: Bljesak.info / S otvaranja izložbe

Svojevrsni presjek ukupnoga Pravicina stvaranja, na izložbi kojom je otvorena nova umjetnička sezona u Galeriji 'Aluminij', zajednički su napravili likovni kritičar Ivan Vukoja i povjesničarka umjetnosti Danijela Ucović.

Vukoja u kataloškom osvrtu, kojeg prenosi Fena, navodi kako u podlozi Pravicina cjelokupnog likovnog stvaralaštva i umjetničkoga djelovanja postoji gotovo samurajski čist i čvrst etičko-estetski kodeks.

Slikarstvo nije samo poziv

"Slikarstvo za njega nije bilo samo poziv, nego i način života, život sam, jedini način na koji je mogao dostojanstveno i autentično živjeti. I sam je jednom napisao: 'Ponekad se pitam, je li bilo moguće da ne budem umjetnik'. Takav autor, ako ništa drugo, zaslužuje respekt, poštovanje, a njegovo stvaralaštvo pozornost i svetu ozbiljnost", zapisao je Vukoja.

Na otvaranju izložbe Vukoja je dodao da su u 'Aluminiju' izloženi svi ciklusi i tehnike na kojima je Danilo radio.

''Ono što je specifično je da su prikazana i njegova djela iz posljendjeg razdoblja 2008. -2010., koja do sada nisu bila izlagana. A istinski značaj izložbe je u kvaliteti, cjelovitosti i zaokruženosti likovnog opusa, jer je to umjentik koji je od prvih početaka pokazao interes za određene teme te je ostao vjeran prema svoja dva osnovna motiva a to su pejzaž i figure'', rekao je.

Foto: Bljesak.info / S otvaranja izložbe

 

Danilo Danko Pravica

Danilo Danko Pravica rođen je u Mostaru, 4. svibnja 1949. godine. Osnovnu i srednju školu završio je u rodnomu gradu, a 1973. diplomirao je na Odsjeku likovne kulture Pedagoške akademije Sveučilišta u Splitu.

Nakon toga vratio se u Mostar gdje je radio kao nastavnik likovnoga odgoja te mlade naraštaje likovno odgaja do 1992. godine kada, zbog ratnih okolnosti, s obitelji seli u njemačku prijestolnicu Berlin, u kojoj ostaje do 1997. godine.

Tamo je usavršavao grafiku, baveći se i dizajnom i kazališnom scenografijom, a postao je i član Udruge likovnih umjetnika Njemačke.

1997. preselio je u australski grad u Perth, odakle se u Mostar vratio krajem 2014. dodine. 6. travnja sljedeće godine u rodnomu je gradu, oslabljen teškom bolešću, i preminuo.

Pravica je ostvario 55 samostalnih i sudjelovao na brojnim skupnim izložbama diljem svijeta. Ratne 1992. izgorio mu je atelje u Mostaru, zajedno s oko 350 njegovih umjetničkih djela i mnoštvom fotografija i dokumenata.

Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja, a djela su mu zastupljena u javnim i u privatnim zbirkama diljem svijeta.

Kopirati
Drag cursor here to close