Samouki 'umjetnici'
Širokobriježani pokazali da su vrsni rukotvorci
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U četvrtak je u prostorijama Mjesne zajednice Lijeva obala u Širokom Brijegu otvorena izložba rukotvorina 50-ak entuzijasta. Riječ je o samoukim „umjetnicima“ koji su svoje znanje prenosili i stjecali jedni od drugih i to kroz četiri radionice koje je pokrenula Inicijativa za Široki Brijeg.
Djeca i odrasli, svoje zadovoljstvo i mir pronašli su u obradi drveta, izradi skulptura, unikatnih predmeta, slaganja keramike, oblikaovanja gipsa i gline, pletenja zanimljivih odjevnih predmeta.
U krugu prijatelja i sumještana predstavili su dio svojih uradaka, a govoreći o projektu „Hoću i mogu“ kojeg je pokrenula Inicijativa za Široki Brijeg, a kojeg podržava Fondacija Light for the world iz Austrije, Austrijska razvojna agencija i Fondacija Mozaik istaknu li su kako su kroz ove radionice uspjeli pronaći inspiraciju za tehnike koje su koristili.
Posebno su zahvalni svojim mentorima – voditeljima radionica Kristini Livančić, glina i keramika, Mirjani Ćavar , pletenje, Ivi Sesaru, drvo i Iliji Skočibušiću, gips a koji su prenijeli određena znanja koja će im poslužiti u bavljenu izrade vlastitih unikatnih proizvoda koji će prendirati hercegovačke krajeve.
Izložbu je otvorio Igor Slišković, predsjednik udruge Inicijativa za Široki Brijeg, koji je naglasio:
''Većina sugrađana je čula da mi nešto radimo, ali dosada nisu imali priliku čuti i vidjeti naše radove. Vjerujem da su svi koji su večeras došli ugodno iznenađeni. Mi ćemo se truditi da ove radionice potraju i u budućnosti i svi dobronamjernici im trebaju dati podršku, ovo je samo mali dio radova i sigurno će biti još prilika da ljudi vide i upoznaju naš rad,'' rekao je Slišković.
Partneri ovog zanimljivog projekta su i Udruga osoba s invaliditetom ZHŽ-a i Udruga EKO ZH čiji su se članovi također bili aktivni sudionici u njegovoj realizaciji..
Inicijativa za Široki Brijeg smatra kako ovakve radionice doprinose povećanju mogućnosti/ kompetecije mladih osoba za zapošljavanje u vidu zanatskih djelatnosti s akcentom na osobe s poteškoćama kroz stvaranje mogućnosti razvoja socijalnog poduzetništva.
Prof. Stjepan Skoko tijekom samog pokretanja projekta uputio je poziv svim ljudima da se „izvuku“ od današnjih „modernih bogova“, interneta, kafića, kladionica i da naprave akciju, inicijativu jer je ovo pozitivan projekt koji se može dobro iskoristiti za brendiranje unikatnih Hercegovačkih suvenira koje ova regija još uvijek nije ponudila tržištu.
Upravo su takvi unikati viđeni na ovoj zanimljivoj izložbi rukotvorina.