Balkan Trafik
Tradicionalne tetovaže iz Rame na izložbi u Bruxellesu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kako je u tijeku prikupljanje građe za monografiju o tradicionalnom tetoviranju katolika u Rami, a koje je medijski popraćeno, zapaženo je od strane organizatora Balkan Trafik festivala koji se inače održava u centru za kulturu BOZAR/PSK u Bruxellesu.
Balkan Trafik je ove godine napunio 15 godina, a zbog pandemije odigrao se potpuno digitalno putem specijalne aplikacije. Iduće godine se očekuju izložbe i koncerti uživo. Festival je tako pripremio tri izložbe za publiku, a jedna od njih jest upravo tradicionalno tetoviranje katolika u Rami, što predstavlja svojevrsnu pretpremijeru projekta monografije, piše Ramski vjesnik.
Predstavljanje autora, kao i nekoliko radova možete pogledati na ovom linku
Još od samog početka festival je imao ideju spajati društva i narode Balkana. Prijeći preko svih predrasuda predstavljanjem nečega što nas sve spaja, a to su kultura i umjetnost.
Tijekom festivala u travnju, organizirani su koncerti, radionice i izložbe. Razgovaralo se sa preko stotinu glazbenika, slikara, pisaca i filozofa iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Grčke, Mađarske, Bugarske i Rumunjske.
Interkulturalni događaj koji se zasniva na razumijevanju
Balkan Trafik je jedinstveni festival s ovakvim programom u Europi, a jedan od ciljeva jest i povezivanje ljudi, razmjena pogleda na povijest, tradiciju i kulture Balkana. Centralni dio festivala svakako je i glazba čiji univerzalni jezik svi razumiju, a svakako valja istaknuti da je jedan od poznatijih sastava iz BiH također bio dio ovogodišnjeg festivala, riječ je o Dubiozi Kolektiv. Atrakcija je na ovogodišnjem festivalu bio Ibrahim Maalouf, čuveni trubač libanonskog porijekla.
Nicolas Wieërs, direktor festivala, je kroz svoj objektiv i seriju od deset dokumentarnih filmova otkrio manje poznate predjele zemalja Zapadnog Balkana. Festival spajanjem ovakvih sadržaja ima ideju upoznati publiku Europe s kulturnim nasljeđem Balkana. Iz Balkan Trafika kažu da je zanimanje u Zapadnoj Europi za ovakav sadržaj sve veće i veće. Festival nudi velikom broju gledatelja jednu potpuno novu perspektivu na ovaj dio Europe. Rast publike je i pokazatelj organizatorima da je ideja originalna te da usput potvrđuje i slogan Europske unije: “Varietate concordia – Ujedinjeni u različitosti.”
Festival je bio odgođen 2020. godine uslijed pandemije, isto se očekivalo i za 2021. godinu, prijatelji i poznanici su nagovarali organizatora Wieërs da odustane i ovaj put, a on je za Euronews rekao: “Bilo bi mi lakše da sam odustao od svega, svi su govorili, Nicolas, puno je bolje ponovno odgoditi festival, bit će iduće godine, čuvaj novac. Ali, rekao sam ne, jer postoji negdje u meni ta volja da ostanem živ, da uradim nešto, platim umjetnike i timove, to me motiviralo ove godine.”