I mediji prema vjeri
Simpozij u Trebinju: Vjerske zajednice trebaju se više otvoriti prema medijima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Vjerske zajednice trebaju se više otvoriti prema medijima, a mediji na ozbiljniji način trebaju tretirati teme i poruke koje šalju vjerske zajednice'', kazala je Sanja Bjelica-Šagovnović iz SPKD ''Prosvjeta'' iz Mostara koja je bila jedna od sudionika na panel-diskusiji ''Odnos crkve i medija u doba post-istine'' održanoj u okviru simpozija "Teologija o javnoj sferi" u Kulturnom centru u Trebinju.
Partnerstvo
Na panel-diskusiji sudjelovali su još profesorica Dubravka Valić Nedeljković sa Odsjeka za medijske studije Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, Milan Ćulibrk iz Nedeljnika ''Nin'' i profesor Vukašin Milićević sa Pravoslavnog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Bjelica-Šagovnović je istaknula da je tema panel-diskusije od velikog značaja obzirom da mediji i vjerske zajednice imaju veliki utjecaj na javno mnijenje u Bosni i Hercegovini.
Pročitajte još
''Naime, ako znamo da se 90% građana BiH izjašnjava kao vjernik, ako znamo da je više istraživanja posljednjih godina pokazalo da građani u BiH imaju najviše povjerenja u vjerske zajednice, oko 76 %, a potom medije, onda je to potpuno jasna situacija kakva je njihova uloga u kreiranju društveno-političke stvarnosti'', istaknula je Bjelica-Šagovnović.
Dijalog
Bilo bi dobro, navela je, da se mediji i vjerske zajednice rade u partnerstvu kako bi se izbavili iz začaranog kruga u koji smo zapali zadnjih trideset godina.
''Jako je važno isticati pozitivne primjere, govoriti i pričati o stvarnim događajima, dobrim primjerima, a to projekt PRO-budućnost potiče'', kazala je.
Marko Vilotić je istaknuo kako je cilj ove panel-diskusije omogućiti dijalog između teologa i predstavnika drugih sfera života.
''Želja je izgradnja mira i odnosa u regiji. Benefiti naše suradnje su prije svega vidljivi, mi smo amateri u kontekstu odnosa s medijima, promocije, gdje ljudi sa projektima pomažu sa svojim kontaktima'', kazao je Vilotić.
Inače, simpozij koji je podržan od PRO-Budućnost, USAID-ovog projekta izgradnje mira i povjerenja među građanima i građankama svih etničkih i vjerskih skupina u Bosni i Hercegovini, bit će završen u nedjelju, 9. veljače, kada će biti služena liturgija u Hramu Preobraženja Gospodnjeg u Trebinju.
Organizator sedmog godišnjeg skupa je Centar za filozofiju i teologiju Trebinje uz podršku Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske.