Priča suživota

Bošnjak već desetljeće obnavlja porušenu crkvu

Dodaje kako živi u neposrednoj blizini crkve i da jednostavno nije mogao gledati kako propada, zbog čega je samoinicijativno započeo obnavljati porušenu građevinu.
Kultura / Vjera | 29. 03. 2021. u 09:02 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

O tome da primjeri suživota i međusobnog pomaganja nisu iščezli s ovih prostora, svjedoči i slučaj Mesuda Keranovića iz sela Osredak, nadomak Cazina, koji već duže od deset godina obnavlja u ratu oštećenu pravoslavnu crkvu u tom mjestu.

Zahvaljujući njemu i njegovim sinovima, te dobrovoljnim prilozima vjernika i mještana ovog cazinskog sela, crkva je spašena potpunog propadanja i najveći dio objekta je obnovljen i popravljen, mada, kako ističe Keranović, ima još mnogo posla da se privede kraju, a posebno se to odnosi na unutarnje radove.

Dodaje kako živi u neposrednoj blizini crkve i da jednostavno nije mogao gledati kako propada, zbog čega je samoinicijativno započeo obnavljati porušenu građevinu.

U međuvremenu su nekadašnji žitelji sela Osredak pokrenuli inicijativu da se ovaj vjerski objekt obnovi i da mu se vrati nekadašnji sjaj.

Usuglasili su se da obitelj Keranović obavi sve potrebne građevinske radove. Nažalost, ratni vihor je tamo skoro izbrisao život, tako da je selo danas gotovo pusto, a najveći broj žitelja rasijan je širom svijeta, pa ih većina danas živi u Srbiji, te u europskim i prekooceanskim zemljama.

Ipak, za vlastiti zavičaj su još čvrsto vezani, pa jednom godišnje, za slavu Petrovdan, organiziraju okupljanje i bogosluženje u rodnom selu.

Keranović ističe kako tada dođu prijatelji i susjedi s kojima je živio prije rata i da sve bude kao u ona dobra stara vremena.

"Prošli smo rat, vidjeli sve što je bilo, nikome ništa dobro nije donio. Ideja se rodila spontano, u radovima mi pomažu sinovi Mensud i Samir, koji je građevinski inženjer, a i ja sam se čitav život bavio građevinom. Imamo podršku komšija i sveštenih lica i polako napredujemo", kaže Keranović za "Nezavisne".

Dodaje kako je objekt prije deset godina bio u ruševnom stanju, s propalim krovištem i popucalim zidovima koji su se počeli ruinirati.

Ističe kako bi se građevina, da nije bilo intervencija, uslijed zuba vremena urušila sama od sebe.

Svećenik Miloš Crepulja, u čijoj se parohiji nalazi ovaj pravoslavni hram, kaže kako su zahvalni Keranoviću i njegovoj obitelji.

"Oni su izvođači radova, ali moram istaknuti kako nas uvijek s radošću i prijateljski dočekaju kada dolazimo ovoj našoj svetinji, jer ona nas okuplja kada smo ovdje na bogosluženjima", kaže Crepulja.

Također, treba istaknuti kako su lokalne vlasti u Cazinu omogućile da se objekt priključi na struju, dok je Vlada Federacije BiH izdvojila 5.000 maraka za obnovu. Keranović ističe kako je u dosadašnje radove utrošeno oko 60.000 maraka, a da završetak radova ovisi o prilivu financijskih sredstava.

Inače, Crkva svetih apostola Petra i Pavla izgrađena je krajem 19. stoljeća u Drugom svjetskom ratu je teško oštećena.

Posljednji put je renovirana 1967. godine, da bi u posljednjem ratu u Bosni i Hercegovini ponovo bila oštećena.

Kopirati
Drag cursor here to close