Poseban procvat
FOTO | Velika Gospa proslavljena u mostarskoj katedrali na poseban način
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Oduvijek je blagdan Velike Gospe veoma čašćen od vjernika, ne samo u mnogobrojnim svetištima gdje žive Hrvati katolici, nego i u svakoj župi.
Od izgradnje mostarske katedrale, koja je posvećena Mariji Majci Crkve, svaki se njezin blagdan slavi na svoj način.
Ljubav katoličkog puka spram Velike Gospe očitovala se i u mostarskoj katedrali godinama. Posljednje dvije godine ovaj blagdan je u katedrali doživio poseban procvat.
Razlog je taj što se devetnica upriličila na Gospinom trgu i u izmijenjenoj satnici pobožnosti i svete Mise. Umjesto dosadašnjeg termina u 18 sati u katedrali, novi je termin u 20 sati. Samo mjesto molitve, kao i nova satnica, učinili su da se udeseterostručio broj vjernika na Gospinoj pobožnosti i svetim Misama.
Svaku večer devetnice bila je prigoda za svetu ispovijed, kojoj je pristupio veliki broj vjernika. Bilo bi nemoguće katedralnom pastoralnom osoblju ispovjediti toliki vjernički puk, bez bratske pomoći mostarskih župnika i kapelana.
Koz devet večeri prigodne Gospine pobožnosti, kao i svete Mise, uzveličali su razni pjevači: zbor župe svetoga Ivana iz Mostara, zbor župe Studenci, zbor časnih sestara franjevaka, domaći pjevači, klapa Narenta, Duo Grdelin (Don Dragan Filipović i Ivo Jurić) te sestre Rozić.
Kroz devetnicu svete Mise su slavili i propovijedali don Nikola Menalo, generalni vikar, don Ivan Turudić, župnik župe svetoga Ivana Mostar, don Ivan Perić upravitelj svetišta i župnik župe Studenci, don Pero Milićević, župnik župe Cim-Ilići, don Damir Pažin, župnik župe svetoga Tome Mostar, don Mate Pehar, župnik župe Sutina, don Tomislav Ljuban, župnik župe svetoga Mateja Mostar, don Josip Galić, župnik te biskup Petar Palić.
Mnogobrojni vjernici su nam posvjedočili kako je svaka večer imala svoju duhovnu draž, a posebno uočnica blagdana Velike Gospe.
Svetu Misu uočnicu slavio je i propovijedao biskup Petar Palić. Na koncu Mise izvila se veličanstvena procesija crkvenim dvorištem. Dvadesetak ministranata i pedesetak ostale obučene djece u bjelini pratilo je Gospu, koju su nosile četiri mlade majke, koje su zajedno rodile 22 djece.
Mnoštvo prisutnog svijeta nije se ni moglo uključiti u procesiju jer je dvorište bilo premalo za taj broj vjernika. Procesiju su obogatili svojim naizmjeničnim pjevanjem i sviranjem katedralni zbor Marija i Hrvatska glazba Mostar, koja djeluje već 133 godine.
Iako je rođena u okrilju Crkve, ovo je prvo crkveno slavlje nakon Drugog svjetskog rata, koje prati svojim sviranjem Hrvatska glazba. Na Veliku Gospu slavljene su svete Mise u katedrali: 7, 9 i 11 sati, te na Gospinom trgu u 20 sati.
Nakon svete Mise u 20 sati upriličen je veličanstveni koncert bjelopoljskih tamburaša Ensminger, koji djeluju u Bijelom Polju od 1919. godine.