RIm

Franjo Topić na svjetskom susretu Ljudskog bratstva u Vatikanu

Topić je pozvao kardinala Gambettia i Zakladu Fratelli tutti da dođu i posjete Zakladu Ljudsko bratstvo i Bosnu i Hercegovinu. Mons. prof. Topić je posjetio više vatikanskih dikasterija i razgovarao o BiH i društvenoj situaciji BiH.
Kultura / Vjera | 17. 06. 2023. u 18:05 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Prof. Franjo Topić u pratnji tajnika Zaklade Ljudsko bratstvo BiH boravio je u Rimu od 10. do 15. lipnja 2023. Prvi susret o Ljudskom bratstvu pod nazivom ''Not Alone'' (Ne sam) održao se u subotu, 10. lipnja 2023. na Trgu svetoga Petra u Vatikanu.

Na poziv predsjednika vatikanske Zaklade Fratelli tutti - Svi smo braća, što je naslov enciklike pape Franje - kardinala Maura Gambettia i generalnog tajnika oca Francesca Occhette nazočio je i predsjednik Zaklade Ljudsko bratstvo u BiH, počasni predsjednik HKD Napredak i PEU mons. prof. dr. Franjo Topić u pratnji tajnika Željka Galića.

Imati brata i sestru

Uz mnoge svjedoke bratstva i sestrinstva te umjetnike, kao što su proslavljeni hrvatski violončelist Stjepan Hauser, operna zvijezda Andrea Bocelli, glazbenik Al Bano, vladala je posebna energija Trgom svetog Petra i pokazali su se kao dobar spoj vizija i ideja pape Franje i velikog imama Ahmeda El- Tayeba o općem ljudskom bratstvu i sestrinstvu a u cilju promicanja mira i razumijevanja među ljudima različitih vjera, nacija i rasa. Također su sudjelovale obitelji i udruge zajedno s onima koji žive na rubu društva, od najsiromašnijih, beskućnika do migranata i žrtava nasilja i trgovine ljudima. Prijepodne su se sastali kard. Gambetti i državni tajnik kard. Parolin s 30 dobitnika Nobelove nagrade za mir zajedno sa svijetom mladih, udrugama i predstavnicima trećega sektora, kako bi bolje shvatili kakav je svijet moguće graditi na ideji ljudskog bratstva i sestrinstva, kako je izraženo u enciklici Fratelli tutti. Trg svetoga Petra i world meeting "Not alone" bilo je središte događaja koji je, međutim, imao i globalnu dimenziju. Naime, osam gradova u svijetu bilo je povezano izravnom televizijskom prijenosu kako bi mogli podijeliti i širiti iskustvo bratstva, i to u Kongu, Srednjoafričkoj Republici, Etiopiji, Argentini, Izraelu, Japanu, Peruu te Trapani na Siciliji u Italiji. Među svjedocima o važnosti Ljudskog bratstva bile su i dvije djevojke iz BiH.

Ljudsko bratstvo u BiH

Ovom prilikom profesor Topić je susreo kardinala Maura Gambettia i detaljnije ga upoznao o Zakladi Ljudsko bratstvo u Bosni i Hercegovini, te ga informirao o gradnji centra i kapele, koja nosi ime sv. pape Ivana Pavla II., njenim ciljevima i djelovanju kroz ekumenizam i dijalog.

U Bosni i Hercegovini bili smo svjedoci užasnog rata i stradanja koji je dobrano ''nagrizao'' odnose među ljudima i vjerskim zajednicama te je potrebno raditi na većem zbližavanju ljudi različitih vjera i naroda u BiH. Zbog svega ovoga važna je Zaklada Ljudsko bratstvo u BiH, kako bi dala svoj doprinos u liječenju post ratnih posljedica i pomogla boljem razumijevanju, toleranciji, dijalogu, sestrinstvu i bratstvu među narodima Bosne i Hercegovine.

Na koncu razgovora profesor Topić je pozvao kardinala Gambettia i Zakladu Fratelli tutti da dođu i posjete Zakladu Ljudsko bratstvo i Bosnu i Hercegovinu. Mons. prof. Topić je posjetio više vatikanskih dikasterija i razgovarao o BiH i društvenoj situaciji BiH.

Posebno je bio zanimljiv susret s novim tajnikom Dikasterija za evangelizacijiu nadbiskupom mons. Fortunatusom Nwachukwu iz Nigerije- Bijafre. Mons. Fortunatus ima bogatu diplomatsku karijeru bio je nuncij između ostalog u Nikaragvi, Ženevi itd. Proživio je rat u Bijafri i razumije što je rat i kakve nosi teške posljedice te želi osnovati sličnu organizaciju u Nigeriji za bolje pomirenje. Mons. Fortunatus i prof. Topić imaju zajedničke prijatelje iz Milana: G. Mattavelli, L. Pirovano i M. Cairella. Prof. Topić se susreo i s predsjednikom Kršćanskog radničkog pokreta (Mcl) Antoniom di Matteom, velikim prijateljima Napretka i BiH.

Zahvala

Veliku pomoć u rimskom boravku delegaciji pružili su Hrvatski zavod sv. Jeronima s rektorom mons. Markom Đurinom i vicerektorom mr. Markom Škrabom. Također su dali znacajan doprinos uspjehu ovog posjeta i bosansko-hercegovački veleposlanici pri Svetoj Stolici Nj. E. Igor Žontar i pri Italiji Nj. E. Slavko Matanović koji podržavaju riječju i djelom rad zaklade Ljudsko bratstvo.

Kopirati
Drag cursor here to close