Mostar
U Vladičanskom dvoru održana Svetosavska akademija
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Vladikinom dvoru u Mostaru održana je Svetosavska akademija na kojoj je besjedu održao iguman manastira Žitomislić Danilo Pavlović koji je o Svetom Savi govorio kao svetitelju.
U nadahnutoj besjedi iguman Pavlović sinoć je rekao da je Sava prihvativši poziv na svetost provodi svoj monaši život na Atosu u askezi, odricanju, postu i molitvi.
"Zato Svetog Savu ubrzo viđamo i kao organizatora, onoga koji ima viziju. On dovodi ostarjelog oca u manastir, sa njim, odnosno njegovim novcem zida Hilandar kojim se i danas ponosimo", naveo je Pavlović.
On je istaknuo da njegova svetost podrazumijeva i to da što je napustio Svetu Goru i vratio se u domovinu.
"Negova istinska svetost podrazumijeva da diplomatski djeluje, putuje od Zapada do Istoka, od pape do patrijaraha, da miri zavađenu braću, a miriti Srbe do danas je neizdrživ i krvav posao. Njegova svetost podrazumijeva to što je shvatio da je od velikog značaja, a sa ciljem čvrstog jedinstva sa Vaseljenskom crkvom, da mi dobijemo autokefalnost", rekao je Pavlović.
On je naglasio da se Sveti Sava upustio u možda najteži projekt, posjetivši Rim i dobivši jedan vid suglasnosti, a potom i od izbjeglog patrijarha u Nikeji izvojevao autokefalnost, ali je bio i proganjan, osuđivan čak i anatemisan.
Prema njegovim riječima, Svetom Savi su se rugali da nije episkop, da nije dovoljno monah, da nije drugačiji od ostalih svetih ljudi, ali je Sava to podnosio, jer je imao istinsku svetost.
"Svetost je religija kakvoj nema premca. To je odnos s Bogom - savezni odnos, da bude jasno - koji se očituje po milosti u vjeri i praksi u svakom području naših života", naveo je iguman u besjedi.
U programu Svetosavske akademije sudjelovali su učenici koji pohađaju pravoslavnu vjeronauku iz Mostara i Čapljine koji su pripremili izuzetno bogat program uz pomoć vjeroučitelja, te učenici Osnovne glazbene škole "Sveti Roman Melod" iz Nevesinja, pjevačka grupa Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva (SPKD) "Gusle" iz Mostara, te etno-grupa "Sveti Dimitrije" iz Nevesinja.
Dvorana Vladikinog dvora bila je ispunjena do posljednjeg mjesta, a akademiji su uz roditelje i brojne goste prisustvovali i sveštenici iz Mostara, te konzul Srbije u Mostaru Marija Bakoč.
Akademiju, koja se tradicionalno održava u Mostaru od 2009. godine, organizirala je Eparhija zahumsko-hercegovačka i primorska i SPKD "Prosvjeta" - Gradski odbor Mostar, a prvi put u ovom gradu održana je davne 1883. godine kada je organizirao čuveni pjesnik Aleksa Šantić, prenosi Srna.