U tišini
Počeo ramazan: Prazne džamije na teravih namazu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Muslimani širom svijeta akšamskim ezanom sinoć su dočekali ramazan, najodabraniji mjesec u muslimanskom kalendaru. U sarajevskoj Carevoj džamiji u Sarajevu klanjan je i prvi teravih-namaz, noćna molitva muslimana karakteristična za mjesec posta, javlja Anadolu Agency (AA).
Rijaset Islamske zajednice u BiH, zbog izvanrednih okolnosti usljed pandemije koronavirusa, vjernicima je dao upute da teravih-namaz, kao i ostale namaze, obavljaju kod kuće.
Fotoreporter AA zabilježio je večeras fotografije prvog teravih-namaza u Carevoj džamiji, koji je predvodio imam ove džamije Sadrudin ef. Išerić. Osim imama bili su prisutni mujezin i dvojica džematlija.
Teravih-namaz je jedan od specifičnih simbola mjeseca ramazana, a inače tijekom večernje molitve u džamijama je prisutan veliki broj vjernika. No ovog ramazana džamije su posve prazne.
Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini već je obavijestio vjernike oko implementacije usvojenih instrukcija o organizaciji vjerskog života u ramazanu tijekom izvanrednih okolnosti izazvanih širenjem koronavirusa, a iz Islamske zajednice još jednom su posjetili sve članove i pripadnike Zajednice da će ranije mjere Rijaseta koje su donesene na osnovu naredbi i preporuka nadležnih organa idalje ostati na snazi.
"Islamska zajednica će u potpunosti poštovati instrukcije nadležnih državnih organa. To znači da će se poštivati policijski sat, da će dnevne namaze klanjati samo imam i mujezin, a džumu imam, mujezin i članovi džematskog odbora", navedeno je iz Ureda za odnose s javnošću Rijaseta.
Vjernicima je apelirano da iftare organiziraju samo u krugu obitelji i da u svojim domovima obavljaju dnevne namaze i teravih-namaz.
Kako je istaknuto, Islamska zajednica se nada da će nadležni državni organi u skladu s epidemiološkom situacijom krenuti u liberalizaciju mjera i da će one obuhvatiti i vjerske zajednice te da će i Rijaset u skladu s tim donositi nove instrukcije.
Rijaset IZ u BiH je već spremio posebne protokole za organizaciju vjerskog života pod posebnim uvjetima i sa brojem prisutnih koji bude dozvoljen i koji će se primjenjivati kada se za to steknu uvjeti, odnosno kada nadležni državni organi liberaliziraju dosadašnje mjere, zaključuje se u današnjem priopćenju.