Čuvari vjerske tradicije
Ponosni na 112 godina tradicije: Udruženje ilmijje slavi imame i njihov neprocjenjivi doprinos!
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Udruženje ilmijje Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini već 112 godina je posvećeno u svome radu, te ima prepoznatljivu ulogu u ukupnom djelovanju Islamske zajednice.
Ovo udruženje, koje okuplja imame, muallime, uposlenike Islamske zajednice, te vjeroučitelje, muderrise i profesore islamskih fakulteta, u septembru i oktobru nizom aktivnosti obilježava 112. godišnjicu postojanja i djelovanja.
Kako je za Agenciju MINA izjavio predsjednik Udruženja vojni muftija Nesib-ef. Hadžić, nastanak ovog udruženja 1912. godine je bio potreba i izraz tadašnjih imama, vjeroučitelja, šerijatskih kadija, da se udruže kako bi tako bili artikulirani njihovi stavovi, težnje i problemi koje su imali. Naglasio je da Udruženje u kontinuitetu obavlja svoju misiju i nosi univerzalnu poruku.
''Kada se navrši sto godina, svaka naredna godina je jubilej, tako da i ove godine smatramo da je riječ o važnoj godišnjici, koja svjedoči misijskom putu. Naravno da se društvo i društvene okolnosti mijenjaju, ali je Udruženje ilmijje ipak u svemu tome našlo svoje mjesto unutar Islamske zajednice, među imamima, i unutar same formalne upravljačke strukture unutar Islamske zajednice. Dešavale su se razne reforme, ali je Udruženje ostalo pri svojim statutarnim zadacima“, naveo je predsjednik Hadžić.
Također, važno je podsjetiti da je Udruženje ilmijje posvećeno pružanju podrške imamima i drugim članovima u njihovom misijskom radu.
''Udruženje ilmijje ima svoju misiju u vremenu i prostoru, brine se o imamima onoliko koliko može, daje savjete prema Rijasetu Islamske zajednice kako bi se status imama poboljšao i kako bi sposobnosti, vještine imama bile na adekvatnom nivou, a kako bi na najbolji način odgovorili zadacima koji se pred njima nalaze“, naglasio je on.
Od nastanka Udruženja događali su se razni povijesni događaji - svjetski ratovi, period komunizma, agresija na Bosnu i Hercegovinu, a sve to je stavljalo na marginu status imama. Nakon agresije na našu zemlju, zbog velikih razaranja i rušenja vjerskih objekata, nastojalo se obnoviti infrastrukturu, a kako ističe Hadžić, sada je vrijeme da se posveti ljudskim resursima.
''Reisul-ulema je skrenuo pažnju da je vrijeme da se posvetimo ljudskim resursima, da pronađemo rješenje koje će biti dovoljno da zaštiti dignitet imama u njihovom misijskom radu. To neće biti lahko, zbog niza faktora koji utječu, ali neupitna je volja reisul-uleme i Islamske zajednice da se radi o ovom pitanju. Imami su pčele radilice, esencija Islamske zajednice, i oni se trebaju na najbolji mogući način zaštiti“, naglasio je predsjednik Udruženja ilmijje.
Prva aktivnost u okviru obilježavanja ove značajne godišnjice je promocija knjige „Psihologijski priručnik za imame“, koja će biti održana u ponedjeljak, 23. rujna u Mostaru. Nakon promocije uslijedit će i niz drugih događaja u više bosanskohercegovačkih gradova.
''Utvrdili smo plan obilježavanja godišnjice, koji je obuhvatio aktivnosti kako na nivou Glavnog odbora, tako i na nivou okružnih i mjesnih odbora Udruženja ilmijje. Imamo puno sadržaja, i to je velika stvar“, naveo je on.
Shodno važnoj poziciji imama, u obilježavanju 112. godišnjice fokus je na upravo na njima.
''I na ovaj način želimo ukazivati na njihove uloge, pričati priče o imamima, ukazivati da Zajednica bez imama ne znači ništa. Postoje džemati, džamije, muslimani, ali ako tu nema imama, tu nema organizirane vjerske zajednice. Tamo gdje imamo imama, ta zajednica će se pomjerati naprijed, bez obzira na sve okolnosti. Dakle, imam je fokus“, poručio je on.
Svečana akademija povodom 112. godišnjice Udruženja ilmijje bit će održana u Sarajevu 30. rujna.