Svečano misno slavlje
FOTO/VIDEO | Posvećen oltar i obnovljena samostanska crkva sv. Petra i Pavla u Mostaru
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Misnim slavlje i posvetom crkve i oltara obilježena je na svečan način posveta obnovljene samostanske crkve sv. Petra i Pavla u Mostaru.
Svečano misno slavlje predovio je biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić.
Program je započeo krunicom i svetom ispovijedi, a potom nastavljen pobožnostima sv. Petru i Pavlu te svetom Misom s posvetom crkve, kao i posvetom novog oltara.
Uslijedio je potom i blagoslov djece.
Misno slavlje i cijeli događaj glazbom i pjesmom uveličali su Zbor sv. Cecilije Mostar, Zbor sv. Ante Humac i Zbor Krista Kralja Čitluk.
Nakon svečanosti druženje je nastavljeno uz zajedničku večeru.
Podsjetimo, početkom lipnja svetom Misom zahvalnicom za sve dobročinitelje otvorena je potpuno obnovljena unutrašnjost Franjevačke crkve svetih Petra i Pavla u Mostaru.
U ožujku 2021. godine završena je apsida u čijem središnjem djelu mozaika dominira Blažena Djevica Marija s Isusom u naručju, dok se u četiri bočna mozaika prikazuju - sveti Franjo i prve jaslice koje je napravio 1223. u Grecciu, zatim Marija i njezina rođakinja Elizabeta s desne strane, Isusovo spašavanje Adama i Eve iz Šoela, Hada tj. pakla, te Marijino Uznesenje.
Radovima od sredine svibnja do početka lipnja 2023. dovršeni su preostali mozaici. U mozaiku od 80 cm, po dvanaest učitelja crkve, svetaca i mučenika, počevši od svetog Bazilija, preko svetog Grgura i svetog Jeronima pa sve do svetog Nikole Tavelića, blaženog Alojzija Stepinca i ostalih hrvatskih svetaca i mučenika koji su u mozaiku vinove loze. Ispod mozaika postavljen je Križni put rađen u bronci.
Podsjetimo, lijepu i poviješću bremenitu staru crkvu uništila je mržnja srpskih postrojbi, koje su je granatama zapalile u Domovinskome ratu (u noći 9. svibnja 1992.): od crkve su ostali samo nagorjeli zidovi i kip Djevice Marije. Uskoro je međutim na mjestu stare crkve podignuta nova, monumenatalna i jedna je od većih sakralnih objekata u jugoistočnoj Europi, s najvišim zvonikom na našim prostorima (107m).
Unutrašnjost Franjevačke crkve ima neprocjenjivu duhovnu vrijednost.