VIDEO

Priča iz Mostara: Prenošenje božićnih običaja na djecu

Jesu li se običaji i način na koji se to blagdansko vrijeme slavi, promijenili i kakvo je značenje za vjernike imao nekada?
Kultura / Vjera | 26. 12. 2024. u 06:59 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Božićna priča iz Mostara. Jesu li se običaji i način na koji se to blagdansko vrijeme slavi, promijenili i kakvo je značenje za vjernike imao nekada?

Božićni ukrasi, poput jaslica i bora, priprema tradicionalnih kolača, sijanje pšenice, paljenje adventskih svijeća, simboli su koji nas vežu za proslavu Isusovog rođenja. A kroz kakve su sve promjene ti običaji vremenom prošli i kako se slavi Božić, u odnosu na neka prošla vremena, opisuje nam Nevenka Ćubela, folklorašica, te pjevačica zbora Hrvatskog kulturnoumjetničkog društva „sv. Ante-Cim“ Mostar.

"Nije bilo ni kolača, nisi imao odakle ni kuhat, to sam zapamtila. Bili su jedino uštipci, pravio bi netko šape, moja je mama to dobro znala i imam djecu i unučad, ja na njih prenosim kako je to bilo, makar nešto", govori Nevenka Ćubela, ispred HKUD "Sv. Ante-Cim", Mostar.

Video: Božićna priča iz Mostara

Ono što Nevenka zamjera novim generacijama je to što se ne vesele Božiću, kao što se veselila njena generacija, iako su, kaže, imali mnogo manje. Sve je komercijalizirano, kaže, i više Isusovo rođenje nije na prvom mjestu, kao što bi trebalo biti.

"Poslije mise se častilo, častila bi se rakija, nazdravljalo bi se. Momci čim ugledaju djevojku, ako mu se neka sviđa ili ako je kolo, onda bi bacili jabuku i mi bi djeca gledali i drago nam bilo. A danas sve je drugačije, hvala Bogu, bolje. Ali je meni žao što nisu oni veseli", dodaje.

Još jedan simbol Božića su mise zornice, koje započinju prve nedjelje došašća, a završavaju se na Badnjak. Don Gabriel Pavlović kaže kako su zornice, posjećenije nego nedjeljne mise jer predstavljaju neku vrstu žrtve zbog toga što zahtijevaju rano ustajanje, što za vjernike znači i bolju pripremu za Božić.

"Božić, rekli bi, svake godine isti, sve dok mi to sami u sebi nepromijenimo, dok sami sebi ne kažemo ovaj Božić ću se promijeniti, ovaj Božić bit ću bolji. Što se tiče samih običaja Božića, nešto previše toga i nema. kao što smo maloprije pričali, hodanje po kućama poslije te mise, sve češće je, Božić i je plan da ostane u obitelji, ali ćini mi se da samo ostaje u obitelji i usko u obitelji, ne ide nešto šire", govori Gabrijel pavlović, ispred Katedrale Mostar.

Božić je jedan od najvećih kršćanskih blagdana, simbol rođenja Isusa Krista i vrijeme slavljenja ljubavi, zajedništva, mira, nade. Tradicionalno se obilježava molitvom, okupljanjem obitelji i darivanjem, ukrašavanjem bora. Iako se načini proslave vremenom mijenjaju, Božić ostaje trenutak za povezivanje s bližnjima i širenje radosti.

Kopirati
Drag cursor here to close