Sarajevo
Program u Gazi Husrev-begovoj biblioteci: Oda poslanikovom plaštu - Kaside-i burda i stihovi iz pera bošnjačkih autora
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Gazi Husrev-begova biblioteka u Sarajevu sinoć je organizirala program Oda poslanikovom plaštu - Kaside-i burda i stihovi iz pera bošnjačkih autora.
Ovaj kulturni događaj bio je baziran na stihovima posvećenim iskazivanju žarke ljubavi i pijeteta spram veličine Poslanika Muhammeda, a.s. Osim stihova iz poetskog djela Kaside-i Burda od Al-Busirija, čitani su i stihovi iz pera bošnjačkih autora poput Hasana Bosnevija, Zijaije Mostarca, Ahmeda Hatema Bjelopoljaka, Ali Dede Bošnjaka, Salahija Ušakija, Hasana Kaimije i drugih.
''Gazi Husrev-begova biblioteka htjela je da se na poseban način priključi obilježavanju rođenja Poslanika Muhammeda, a.s., na način koji to treba jedna kulturna institucija, institucija koja baštini pisano blago Bosne i Hercegovine. Htjeli smo da pokažemo da je Bosna i Hercegovina bila zemlja poezije, pjesnika, da su se ovdje pisale pjesme posebno inspirirane ljubavlju prema Poslaniku, čežnji, odanosti, koju muslimani s ovog područja osjećaju prema njemu“, izjavila je Šahsena Đulović, suradnica Gazi Husrev-begove biblioteke za odnose s javnošću.
Program se sastojao od čitanja poezije na bosanskom ali i tri orijentalna jezika, koje je praćeno odabranim muzičkim izvedbama na muzičkim instrumentima naj i bendir u posebnom Nehavend mekamu - jednom od osam specifičnih sistema glazbenih skala koji se baštini u orijentalno-islamskoj kulturi, a kroz koji se izražava emocija ljubavi, žudnje i čežnje.
U programu su sudjelovali dr. Selma Alispahić, Mirza Mušija, dr. Zehra Alispahić, Mehmed Kukuruzović i Mustafa Kukuruzović.
Ovom prilikom u galeriji Biblioteke je postavljena i izložba originalnih rukopisa i drugih bibliotečkih materijala na temu ''Kaside-i Burda'' od kojih se neki, izuzetne vrijednosti i ljepote, po prvi put predstavljaju javnosti. Primjerci rukopisnih i štampanih djela koja su napisana arapskim, osmansko-turskim, perzijskim i bosanskim jezikom te njihova brojnost u građi Biblioteke, bilo da se radi o prepisu, prijevodu ili komentaru, jasan su dokaz zanimanja za ovo djelo i njegove čitanosti u Bosni i Hercegovini kroz vrijeme.
Autori izložbe su uposlenici Biblioteke, na čelu sa mr. Emrahom Seljacijem. Izložba će biti otvorena do 7. listopada.
Program je održan pod pokroviteljstvom Općine Stari Grad.