Zbog koronavirusa

Prvi dan Kurban bajrama bez tradicionalnih prijema

Bajram-namaz će se na području Sarajeva klanjati u 06:11 sati. Tradicionalno bajramsko čestitanje kod Reisu-l-uleme kao i svečani bajramski prijem za zvanice, u skladu sa izdatom instrukcijom zbog pandemije koronavirusa, neće biti održani.
Kultura / Vjera | 27. 07. 2020. u 15:30 Anadolija

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Prema Takvimu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, prvi dan Kurban bajrama, odnosno 10. zul-hidždže 1441. hidžretske godine pada u petak, 31. srpnja 2020. godine. Centralna bajramska svečanost bit će održana u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu, gdje će bajramsku hutbu kazivati reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović

Bajram-namaz će se na području Sarajeva klanjati u 06:11 sati. Tradicionalno bajramsko čestitanje kod Reisu-l-uleme kao i svečani bajramski prijem za zvanice, u skladu sa izdatom instrukcijom zbog pandemije koronavirusa, neće biti održani.

Kurban ili Hadži bajram - veliki su mubarek dani, dani velikog Božijeg dobra. Njihovu važnost određuje klanje kurbana - tradicija Božijeg poslanika Ibrahima, neka je mir i spas Božiji na njega, i dijeljenje kurbanskog mesa siromasima, prijateljima, komšijama; i dani hadža – dan boravka nekoliko milijuna muslimana u Časnim mjestima Mekki i Medini.

Oni su se sa svih strana svijeta zaputili ka Časnome Hramu kako bi obavili peti stub islama – hadž - koji im Uzvišeni Bog propisuje, i koji je dužan obaviti svaki musliman čim stekne materijalne uslove za to. Hadžija je Allahov gost kome se pruža prilika da mu budu oprošteni svi grijesi i zato se milioni muslimana svake godine okupe na tlu kojim je koračao Muhammed, neka je mir i spas Božiji na njega. Kurban bajram traje četiri dana. Dan Arefata ove godine pada 30. srpnja. Deveti dan posljednjeg mjeseca hidžretskog kalendara zul-hidždžeta poznat je pod nazivom Jevmu-l-Arefe (Dan Arefata). Arefat je brežuljak udaljen od Mekke petnaestak kilometara, a boravak na Arefatu je obveza svakoga hadžije, sastavni je dio obreda hadža, te se svi hadžije 9. zul-hidždžeta, dan uoči Kurban-bajrama, okupe na ovom mjestu. Na Brdu Milosti (Džebelu'r-rahme) na Arefatu, kako tradicija prenosi, nakon dugog traženja sastali su se Hazreti Adem i Hazreti Havva. Muhamed, Allah mu podario spas i mir, je svoj poznati govor na Oprosnom hadžu održao upravo na Arefatu.

Ta tradicija davanja uputa hadžijama i danas je prisutna, a održava se na nekoliko velikih svjetskih jezika. Lijepo je da oni koji nisu na hadžu poste ovaj dan. Ove godine hadž će obaviti oko tisuću osoba. Na temelju onoga što su objavili saudijski mediji i što je službeno objavilo Ministarstvo za hadž i umru, broj osoba koji će ove godine obaviti hadž je oko 1.000 i čak manje.

Bit će zadovoljen simbolički princip, hadž će obaviti i ljudi iz drugih zemalja. Bit će ispoštovane veoma stroge sigurnosno-zdravstvene procedure, izjavio je ranije rukovoditelj Ureda za hadž i umru Sadžid Ramić te dodao da će ove godine hadž obaviti i državljani BiH koji borave u Saudijskoj Arabiji, a koji su za to dobili neophodna odobrenja.

Kopirati
Drag cursor here to close