Atik džamija
U Bijeljini otvorena obnovljena Sultan Sulejmanova Atik džamija
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U prisustvu velikog broja građana, dužnosnika i vjerskih službenika, danas je u Bijeljini svečano otvorena Sultan Sulejmanova Atik džamija, najveća i najstarija džamija u tom gradu, javlja Anadolu Agency (AA).
Atik džamiju je otvorio reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, a potom ključ džamije predao imamu Samiru ef. Camiću, koji će voditi muslimane Bijeljine i svaki dan otključavati džamiju.
Kavazović je u obraćanju poželio dobrodošlicu svima koji su danas došli na otvorenje Atik džamije u Bijeljini.
Emir Musli, predsjednik Medžlisa IZ Bijeljina, u obraćanju je podsjetio da je Bijeljina u BiH "i mi tako osjećamo".
“Hvala vama koji sa nama dijelite ovaj osjećaj. Jutrošnja kiša samo je još jedna od kušnji koje smo i do sada i koje ćemo i dalje prolaziti”, kazao je Musli.
On je potom podsjetio na teške ratne dane, kada su rušene džamije u Bijeljini, kazavši da su Bošnjaci Bijeljine zapamtili "gluhu tišinu i pustoš ondje gdje su bile džamije u ovom gradu".
Napomenuvši kako je u Bijeljini je tijekom ratnih godina srušeno pet džamija, Musli je kazao "pamtimo vrijeme zla, oholosti, ali živimo i dane mira".
Glavni imam u Bijeljini Samir ef. Camić kazao je da su teška vremena iza građana Bijeljine.
Otvorenju bijeljinske Atik džamije prisustvovao je i gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić koji je kazao kako je Bijeljina spremna na poštivanje prava svih.
Otvorenju džamije prisustvovao je i predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Srbiji (IZuS) Mevlud ef. Dudić.
Današnjem svečanom otvorenju Atik džamije prisustvovali su, između ostalih, veleposlanik Turske u BiH Cihad Erginay, goraždanski muftija Remzija Pitić, predstavnik Srpske pravoslavne crkve u Bijeljini i brojni drugi.
Nakon svečanog otvorenja Atik džamije, vjernici su u njoj klanjali podne-namaz.
Atik džamija je izgrađena između 1520. i 1566. godine, za vrijeme Osmanskog carstva, a do sada je više puta rušena, posljednji put 13. ožujka 1993. godine u ranim jutarnjim satima, u svetom mjesecu muslimana ramazanu.
Obnova džamije je počela 2002. godine, a proglašena je i nacionalnim spomenikom BiH. U obnovi su sudjelovali mnogi pojedinci, udruženja i institucije. Među njima je rahmetli Hasan Talović, koji je za izgradnju džamije donirao 100.000 konvertibilnih maraka ušteđevine.
Izgradnju su podržali još i Rijaset IZ BiH, državno ministarstvo za izbjegle i raseljene osobe, Opština Bijeljina i mnoge druge institucije. Osim toga, izgradnju džamije su pomogli i Srbi iz Bijeljine pojedinačnim donacijama.
Atik džamija je najstarija džamija u Bijeljini. Spominje se u pisanima izvorima ime tadašnjeg vladara sultana Sulejmana Veličanstvenog, po njemu i je i nazvana kao Carska džamija.
Džamije i turbe su 13. ožujka 1993. godine srušeni, a materijal je u cijelosti odnesen sa prostora džamijske cjeline. Već 2003. godine su iskopani ostaci temelja stare džamije tijekom iskopa za temelje nove džamije.