Svečana akdemija
U Kiseljaku obilježen jubilej kardinala Puljića: Tri desetljeća služenja Crkvi i narodu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Pastoralno-socijalnom centru ''Sveti Josip“ u Kiseljaku u ponedjeljak je održana svečana akademija u povodu 30. obljetnice kardinalskog poslanja uzoritog kardinala Vinka Puljića.
Ovaj značajan jubilej okupio je predstavnike crkvenog, političkog, kulturnog i društvenog života koji su iskazali zahvalnost za Puljićev doprinos Crkvi, društvu i narodu.
Svečana akademija započela je prisjećanjem na dan kada je papa Ivan Pavao II. 30. listopada 1994. godine imenovao nadbiskupa Vrhbosanske nadbiskupije kardinalom. Upravo taj dan prije trideset godina, ali i 26. studenoga iste godine kada ga je Papa uvrstio u Zbor kardinala, označio je prekretnicu za Katoličku Crkvu u Bosni i Hercegovini i šire.
Kardinal Vinko Puljić preuzeo je ulogu pastira u jednom od najtežih razdoblja za Vrhbosansku nadbiskupiju, suočavajući se s izazovima ratnih razaranja i poratne obnove. Svojom vjerom, hrabrošću i nepokolebljivim zalaganjem ostavio je neizbrisiv trag, postavši simbolom zajedništva i nade u vremenu podjela.
Praštanje, pomirenje i povjerenje
Kardinal Vinko Puljić, nadbiskup metropolit vrhbosanski u miru, osvrnuo se večeras na izazove i bolne trenutke koje nosi sa sobom, posebno u svojim zrelim godinama.
Istaknuo je kako su jubileji prilika za preispitivanje savjesti zbog učinjenog ili propuštenog. S osobitom tugom spomenuo je nepovjerenje među ljudima, čak i onima koji su najbliži, naglašavajući potrebu za praštanjem, pomirenjem i povjerenjem.
- Teško mi pada što se nepovjerenje uvuklo među ljude. Zato stalno potičem na praštanje, pomirenje i povjerenje - istaknuo je, osudivši i "otrov starog sustava" koji je, prema njegovim riječima, ostavio duboke tragove unutar zajednice, ogadio ovu zemlju i produbio podjele među ljudima različitih narodnosti, vjera i kultura.
- Različitost nije razlog za međusobno protivljenje - rekao je, podsjećajući na Evanđeosko pravilo: "Što ne želiš da ti drugi učini, nemoj ni ti njemu činiti."
Unatoč svemu, kardinal je naglasio da neće prestati zagovarati dijalog i ekumenizam, te se oslonio na nadahnjujuće riječi sluge Božjega Josipa Stadlera: „Imati majčinsko srce prema bližnjemu, sudačko prema sebi i djetinje prema Bogu.“
Papa Franjo: Rukom ste dodirnuli stvarnost boli i patnje
Na početku svečane akademije nazočnima se obratio mons. Tomo Vukšić, nadbiskup vrhbosanski, koji je naglasio povijesni značaj kardinalovog poslanja.
Podsjetio je kako se kardinal isticao u obrani dostojanstva i prava svake osobe i u postizanju i održavanju pravednog mira.
- Tražio si da se moraju poštivati prava svakog naroda i manjinskih skupina. Radi obrane tih vrednota promicao si dijalog u društvu i među religijama te, kao što Isus nalaže i očekuje, podržavao si karitativno djelovanje prema svim ljudima u potrebi - naglasio je Vukšić.
Mons. Vukšić potom mu je uručio i čestitku Pape Franje koji je u poruci naglasio kako je u BiH to bilo vrijeme rata, a kardinal Puljić je kao glasnik i knez mira uspio zadržati mirno srce, uvijek spremno graditi mostove među onima koji su bili podijeljeni.
- Rukom ste dodirnuli stvarnost boli i patnje prouzročenih ratom. Hvala vam, Uzoriti, što ste bili uvijek blizu svojem stadu koje ste mogli bolje upoznati tijekom pastoralnih pohoda, tijekom kojih ste posvetili osobitu pozornost susretima sa svećenicima - napisao je Papa.
Mons. Želimir Puljić, nadbiskup zadarski u miru, podsjetio je na kardinalovu ustrajnost u promicanju dijaloga i pomirenja, istaknuvši njegov doprinos očuvanju dostojanstva svakog čovjeka.
Čović: Život je zbroj sjećanja na našem putovanju
Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora Dragan Čović osvrnuo se na kardinalovu viziju društvenog dijaloga i njegovo zalaganje za prava obespravljenih, osobito u ratnim i poratnim godinama.
- Život je zbroj sjećanja na našem putovanju. Siguran sam da su vaša sjećanja u ovih 30 godina jedna velika zbirka. U jednom dijelu smo ih možda i podijelili - rekao je, prisjetivši se ključnih trenutaka, poput dolaska Svetog Oca Ivana Pavla II. 2003. godine i posjeta pape Franje Sarajevu 2015.
Čović je posebno naglasio potrebu da duhovne vrijednosti nadvladaju ljudske slabosti u suvremenim izazovima. Zaključno, izrazio je zadovoljstvo skladom koji obilježava ovo vrijeme: vjerskim, duhovnim, društvenim, kulturnim i akademskim povezivanjem, što, prema njegovim riječima, predstavlja temelj za zajednički napredak.
Pozdrave je okupljenima video porukom uputio predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković koji je rekao kako je uzoriti kardinal, kroz svoj predan rad, dao nemjerljiv doprinos Hrvatima u BiH, vjernicima katolicima.
Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto uputila je poruku i čestitku u kojoj je kazala da je uzoriti kardinal Vinko Puljić, kroz tri desetljeća kardinalske službe, postao simbol nade, ustrajnosti i duhove snage.
- Vaše riječi i djela poticali su nas, Hrvate u BiH, da očuvamo svoje dostojanstvo, vjeru i zajedništvo. Svojim neumornim radom za prava Hrvata i svih ljudi dobre volje bili ste simbol pomirenja, hrabrosti i ustrajnosti, osobito u teškim i izazovnim vremenima – poručila je predsjedateljica Krišto u svojoj poruci.
Oličenje optimizma i vjere u oporavak
Mons. Ivo Tomašević, dugogodišnji tajnik kardinala Puljića, evocirao je uspomene na njegov neumorni rad, čak i u najtežim okolnostima rata. Istaknuo je kako je kardinal Puljić, unatoč pritiscima, ostao nepokolebljivi branitelj prava svakog čovjeka te glas razuma i vjere u teškim vremenima.
Profesor emeritus mons. Mato Zovkić govorio je o kardinalovoj otvorenosti prema drugim vjerskim zajednicama, naglašavajući njegovu spremnost na dijalog. Oslanjajući se na vlastito iskustvo kao kardinalov generalni vikar, naglasio je da je kardinal Puljić, tijekom i nakon rata, u susretima s diplomatima i novinarima dosljedno zagovarao jednakopravnost svih naroda i građana u BiH.
- Posebnu pažnju posvećivao je manjinama koje su bile obespravljene u pojedinim dijelovima zemlje, često kritizirajući one koji bi trebali štititi prava svih građana, ali to nisu činili - rekao je dr. mons. Zovkić.
Kako je dodao, kao vrhunac svoje otvorenosti, kardinal Puljić je organizirao posjete pape Ivana Pavla II. Sarajevu 1997. i pape Franje 2015. godine. Ti su posjeti značajno doprinijeli promociji međureligijskog dijaloga i privukli međunarodnu pažnju na BiH, napominje dr. mons. Zovkić.
Akademik Mladen Bevanda, predsjednik Hrvatske akademije za znanost i umjetnost u BiH, osvrnuo se na 30 godina kardinalskog poslanja kroz prizmu vjere, mudrosti i nepokolebljive predanosti službenicima Crkve i naroda. Kazao je kako je njegova služba obilježena izazovnim vremenom rata, simboliziranog razaranjem, tugom i nepravdom, no kardinal nije pokleknuo pred tim teškoćama.
- Kroz ratno razdoblje kardinal Puljić iskazivao je suosjećanje, osudu bezakonja i nepravde, te neumorno hrabrio ljude, podižući klonule duhom. Hrabrim istupima i argumentima u susretima s međunarodnom zajednicom upozoravao je na opstrukcije povratka, neumorno se zauzimajući za stvaranje osnovnih uvjeta za povratnike. Osim hrabrosti, kardinal Puljić bio je oličenje optimizma, vjere u oporavak i bolje sutra za svoju zajednicu. Njegov primjer hrabrosti i predanosti ostavio je dubok trag, dostojan zasebne studije - istaknuo je akademik Bevanda.
Poseban ugođaj svečanosti donijeli su glazbeni nastupi. Zbor bogoslova Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa, pod ravnanjem don Ivana Rake, izveo je skladbe „Stopama vjere“ i „Gospe Ribara, Težaka“, dok su sopranistica Laura Kozlinger i maestro Dario Vučić oduševili izvedbama „Ave Marije“ i „Agnus Dei“.
Organizatori, predvođeni Caritasom Vrhbosanske nadbiskupije, zahvalili su svima koji su pridonijeli organizaciji ovog povijesnog događaja, zaključivši da ova obljetnica nije samo proslava, već i svjedočanstvo vjere, zajedništva i nade koje kardinal Puljić neumorno promiče.