Gimnazija u Visokom
VIDEO | Sve manje sjemeništaraca - opada interes za školovanje u zvanje fratra
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Franjevačka gimnazija Visoko utemeljena je 1882. u Kreševu, odakle je već 1883. prešla u Guču Goru kod Travnika, da bi 1900. uselila u novu zgradu u Visokom.
Time je započela franjevačka odgojno-obrazovna djelatnost u Visokom. Gimnazija je kroz povijest prolazila je kroz različita iskušenja i djelovala je u različitim oblicima.
Paralelno s Gimnazijom funkcionira i Franjevačko sjemenište, ustanova za odgoj i obrazovanje dječaka koji žele postati franjevci i svećenici, kao i konvikt koji je namijenjen kao internat za učenike iz udaljenih mjesta.
Bogata povijest škole
Gimnaziju su od početka pohađali i vanjski đaci, pripadnici raznih konfesija, pretežno iz Visokog i okolice, a Gimnazija je bila prisilno zatvorena do početka 1948. godine.
Od travnja 1992. do ožujka 1996. Gimnazija je djelovala u izbjeglištvu u Baškoj Vodi. Od 2007./08. u Gimnaziju se ponovno upisuju vanjski đaci raznih vjeroispovijesti, a prvi put od osnivanja i učenice.
''Gimnaziju trenutno pohađaju svi učenici koji žele završiti našu školu, bez obzira na vjeru, naciju. Imamo i jedan dio sjemeništaraca, njih je nažalost veoma malo. Trenutno imamo samo dvojicu a svi ostali su takozvani vanjski učenici. Gimnazija trenutno ima 120 učenika'', kazao je u razgovoru za Fenu ravnatelj Gimnazije fra Stipo Alandžak.
On je istaknuo da učenici ove gimnazije nakon završnog školovanja upisuju razne fakultete u BiH, Hrvatskoj i Europi.
Jedina franjevačka i klasična gimnazija u BiH
''Naša gimnazija je jedina franjevačka gimnazija u Bosni i Hercegovini i jedina klasična gimnazija. Gimnazija je posebna i po tome što je većim djelom internatskog tipa. Većina učenika i stanuje ovdje. Uz obrazovanje, veoma važan dio se posvećuje i odgoju učenika. Tako da možemo garantirati kad završe ovdje kod nas srednju školu, ne samo da su osposobljeni za fakultete, nego i za život'', podvukao je ravnatelj ove ustanove.
Fra Stipo naglašava da na školovanje u Franjevačku klasičnu gimnaziju dolaze učenici iz cijele Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Konga, Europe...
Fali sjemeništaraca i budućih fratara
Problem s kojim se ova obrazovna ustanova suočava je smanjen broj sjemeništaraca, zbog opadanja interesa za školovanje u zvanje fratra.
''Kod nas je zadnjih godina naglo pao broj. Kad sam ja došao u Gimnaziju prije 18 godina bilo je oko 70 učenika sjemeništraraca. Sad imamo samo dvojicu. Malo je više onih koji završe neku drugu srednju školu i kao zrele, odrasle osobe, punoljetne osobe dođu i odluče se studirati teologiju i postati svećenici'', istaknuo je.
Poznata knjižnica
Franjevačka klasična gimnazija u Visokom poznata je i po svojoj knjižnici.
''Naša knjižnica je jedna od najvećih i najbogatijih u Bosni i Hercegovini zahvaljujući fratrima, koji su marljivo skuplali razna djela, za što je zadnjih godina najzaslužniji fra Ignjacije Gavran. Knjižnica trenutno broji oko 65.000 naslova. Bez duplikata, bez periodike'', istaknuo je fra Stipo Alandžak.
Ističe da postoje problemi s osobama koje bi tu radile, te da se dogovaraju i sa civilnim vlastima kako bi riješili taj problem.
''Spremni smo ući u jedan zajednički projekt, da opet maksimalno oživimo ovu knjižnicu i da ovo veliko blago bude dostupno svim ljudima'', podvukao je fra Stipo.
Ravnatelj Franjevačke gimnazije u Visokom ponosan je i na činjenicu da je u ovoj školi nedavno svečano otvorena prva digitalna učionica budućnosti u Bosni i Hercegovini.