Street Arts Festival
25 umjetnika 'interveniralo' na mostarskim fasadama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prije nekoliko dana uspješno je završen 9. Street Arts Festival (SAF) Mostar koji je ugostio autore iz BiH i regije od kojih su pojedini akademski obrazovani umjetnici, arhitekti i dizajneri te afirmirani i neafirmirani muralisti i grafiteri, priopćeno je u petak iz SAF-a.
Ova godina je, tvrde organizatori, generalno pomjerila većinu idejnih i poslovnih planova što je bio izazov da se i u izvanrednim okolnostima realizira još jedno izdanje Festivala koji je na koncu zadržao svoj progres i nastavio se baviti likovnim pitanjima i javnim prostorom.
Street Arts Festival Mostar, osnovan je 2012. godine sa željom da se oplemene ulice, približi umjetnost svima i stvara nova supkultura koja direktno utječe na vizualni i kulturni identitet grada.
Ovogodišnje umjetničke intervencije, murale i grafite su radili sljedeći autori: Maid Mide Redžić, Arleta Ćehić, Soraja Ćehić, Midhad Mašić, Marko Zakky Zadro, Medina Dedić, Lejla Imamović, Maja Sinkler, Antonija Tolić, Damir Mumbašić, Dino Primorac, Ante Lovrić, Sunita Fišić, Nataša Konjević, Hana Dujmović, Kerim Mušanović, Alija Kamber, Benjamin Čengić, Ljubomir Todorović, Saša Peševski, Andrej Žikić- Artez, Nikola Mihajlović- Kori Nikola , Dejan Ivanović - Wuper, Save The Future Crew, Lack & Caseven.
Održan je i prvi Street Art Jam na kojem su sudjelovali: Alen Bajrektarević, Ana Jovanović, Darko Jovičić i Emir Mušić. Također su realizirane i zanimljive radionice s arhitekticama iz Mostara: Mobilna instalacija u vodstvu Esme Šantić i Enide Šetke te Mural City u produkciji Studia Fasada – Martine Penave i Nade Glibo Komadina.
Osim što se bavi estetizacijom i umjetničkim pitanjima Street Arts Festival Mostar, pojašnjavaju organizatori, povezuje mnoge komunikacijske aspekte, podcrtava svjesnost pitanja javnog i zajedničkog prostora, otvara mogućnost za kritičko mišljenje te potiče sveukupno propitivanje vizualnosti grada i njegovog potencijala. Aktivno se bavi kulturom i umrežavanjem umjetnika te pružanjem mogućnosti mlađim naraštajima da se okušaju u kontekstu street art kulture i festivalskoj produkciji.
''Kroz mnoštvo različitosti doprinosimo vrijednostima zajedničkog prostora i gradimo urbanu umjetničku platformu koja dokumentira vrijeme u kojem živimo i dopušta da kreiramo nove stvarnosti, oblike života, izbora i odrastanja'', ističu organizatori.
Oni također naglašavaju da imaju mnogo ambicija kada je u pitanju progres street art kulture na razini BiH, koja podrazumijeva različite oblike življenja u urbanoj sredini.
''Pripremamo se za jubilarni 10. Street Arts Festival Mostar, koji će se nadamo se dogoditi u rujnu 2021. godine, a on će uključiti i razne druge intervencije i programe pored murala i grafita te kampanju za izgradnju skate parka'', priopćeno je.