Probajte, nećete se pokajati!
5 jednostavnih načina da skratite vrijeme čišćenja
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ni u najluđim snovima nisam pomislila da ću se smatrati stručnjakinjom za čišćenje. Ali tijekom proteklih 11 godina vodim uspješnu tvrtku za čišćenje, napisala sam knjigu o čišćenju, snimila više od 500 videa o čišćenju i stvorila vlastitu liniju krpa za čišćenje od mikrovlakana.
Ukratko, to znači da znam puno prečaca za čišćenje i profesionalnih savjeta. Stoga ću s vama podijeliti 5 jedinstvenih savjeta za čišćenje koje možete koristiti kad želite čistiti kao profesionalac, prenosi Clean My Space.
1. Upoznajte svoju osnovicu
Iako imam titulu 'stručnjakinje za čišćenje', većina vas zna da nisam savršena. Iskreno govoreći, ne zalažem se za to osim ako za to nema potrebe. Iz tog je razloga važno odrediti svoju osnovicu.
To znači znati što vam je potrebno da se osjećate dobro u svom prostoru i raditi na tome svaki dan. Svi znamo kako nešto savršeno izgleda i ako imate vremena ili postoji potreba za tim, krenite. Obavite to. Učinite nešto savršenim. Ali svakodnevno smanjite stres, pokrijte ono osnovno i osjećajte se dobro u svom domu.
2. Čišćenje kuhinje
Jedno od mjesta koje ljudi smatraju najvećim izazovom za čišćenje je kuhinja i često će se pitati: "Kako mogu uštedjeti vrijeme?". Pa, imam rješenje za vas: prethodna obrada!
Prethodno tretiranje pomaže kod svega što čistite, bilo da se radi o loncu, tavi, prljavom tanjuru, masnoj stražnjoj strani ili čak radnoj ploči s nešto prolivenog materijala. Korištenjem proizvoda, nanošenjem na površinu i ostavljanjem od 3 do 5 minuta (ili malo više od 5 minuta ako treba dezinficirati), ne samo da ćete se riješiti bakterija, već ćete i pomoći podići sve te prljave, masne stvari na površinu.
Nakon što sve to pustite da odstoji, sve što ćete morati učiniti je prošetati kuhinjom i obrisati proizvod ili uzeti to posuđe i nježno izribati umjesto da ribate nešto do iznemoglosti.
3. Podijelite čišćenje na manje dijelove
Kad razgovarate s uspješnim ljudima o učinkovitosti, često će vam reći da prihvatite veliki zadatak i raščlanite ga na dijelove. Ista stvar vrijedi i za čišćenje. Kad god se bavim nekim područjem, ne gledam to područje kao cjelinu, gledam ga u manjim dijelovima.
Shvatim što točno treba učiniti u svakom malom području, a zatim dođem do toga. To mi omogućuje da budem vrlo učinkovita jer mogu biti precizna. Ne ometa me veći prostor s puno potreba, tako da se ne osjećam preopterećeno. Kad god čistite prostor, podijelite svoju sobu na sate, počnite u 12:00 i radite na svoj način.
4. Posušite sve
Gdje god ima vlage, postoji potencijal za bakterije. Bilo da se radi o alatu za čišćenje kao što je krpa od mikrovlakana, spužva ili čak nešto u vašoj kupaonici poput zavjese za tuš ili kade. Nakon što vlaga nestane, više se neće stvarati bakterije. Što mogu učiniti bakterije?
Mogu dovesti do rasta plijesni, koju ćete najčešće vidjeti u svojoj kupaonici. Također može dovesti do neugodnih mirisa kad su u pitanju alati za čišćenje (zato imate smrdljive spužve). Ista stvar vrijedi i za vašu perilicu; nakon pranja ostavite vrata otvorena. Zapamtite, kada ste u nedoumici, posušite sve.
5. Uklonite višak
Ovo je lekcija o čišćenju koju nisam voljela učiti, ali ako vam mogu uštedjeti krv, znoj, suze i sredstva za čišćenje - hoću! Lekcija je da uklonite sve što možete prije nego što to počnete čistiti.
Na primjer, ako čistite pećnicu koja se ne čisti sama, pokušajte ručno ukloniti što je više moguće smeća. Ostružite ga, obrišite, što god možete učiniti. Ako postoji mrlja, obrišite je, uklonite sav krupni materijal prije nego što se zapravo uhvatite u koštac s mrljom.
Ako ručno uklonite što više prljavštine ili krhotina unaprijed, uštedjet ćete si vrijeme kada se zapravo uhvatite u koštac s neredom ili mrljom jer morate čistiti mnogo manje. Ovaj mi je savjet učinio veliku razliku, posebno kad su u pitanju stvari poput prljavih prozorskih klupica, mrlja i prljavih dijelova u kuhinji.