Vatrena stihija

5 najvećih požara u povijesti

U nekim su požarima uništene neprocjenjive vrijednosti, poput nedavnog požara crkve Notre Dame u Parizu ili onog knjižnice u Aleksandriji.
Lifestyle / Flash | 10. 01. 2025. u 17:36 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Dok svijet sa strepnjom prati kako se čitave četvrti u Los Angelesu pretvaraju u zgarišta, a nažalost raste i broj ljudskih žrtava, Punkufer prisjetio se gradova koje je kroz povijest doslovno progutala vatrena stihija. Nije promijenila samo vizure gradova, stvarnih i "onih između", poput Troje, nego ponekad - i tijek povijesti. Ili barem priče.

Spaljivanje je uvijek bilo omiljena taktika u ratnim divljaštvima, priroda je znala zakuhati i zapeći stari, piromani su na svoj ludi način željeli ostaviti (ili ne?) trag, a poneki su krivcima za požare povijesnog karaktera postali bez namjere, tek nesmotrenošću.

Tako je na primjer Varaždinac Jakob Verček bježeći pred krmačom ispustio zapaljenu cigaretu u suho sijeno. Naravno, dogodilo se to 1776. godine, a Varaždin nikad više nije bio isti. Požari su znali odigrati ključnu ulogu i u nekim političkim pitanjima, poput onoga u Reichstagu, koji je bio povod hitnom uvođenju novog zakona pa je tako i omogućio Hitlerovu konsolidaciju vlasti.

U nekim su požarima uništene neprocjenjive vrijednosti, poput nedavnog požara crkve Notre Dame u Parizu ili onog knjižnice u Aleksandriji, za koji je navodno odgovoran Cezar i u kojem je izgubljeno "sve znanje" starog svijeta.

Materijalna je šteta mjerljivija, kao i broj žrtava, pa prema tim kriterijima napravljen je popis najvećih požara u povijesti.

Veliki požar u Rimu

Vječni grad dokazuje da je uistinu vječan i time što je pretrpio nekoliko velikih požara u svojoj povijesti. Najpoznatiji i najrazorniji bio je požar koji je 64. godine uništio velik grada.

Često je Neron optužen  da ga je zapalio kako bi uživao u prizoru, ali vjerojatnije je da je započeo u trgovini sa zapaljivim materijalom i zahvaljujući jakim vjetrovima se proširio gradom koji je gorio punih devet dana.

Veliki požar u Londonu

U Londonu su u 17. stoljeću požari bili prilično uobičajena pojava, kuće su bile drvenih konstrukcija, a otvorena vatra koristila se za štošta.

Međutim požar poput Velikog londonskog požara koji je 1666. godine razorio velik dio grada, nitko do tada nije vidio. The Great Fire of London uništio je 87 crkava i trinaest tisuća građevina te odnio 6 ljudskih žrtava.

Veliki požar u Chicagu

Puno nemilosrdniji bio je Veliki požar u Chicagu koji je 1871. godine uzeo 300 života i iza sebe ostavio više od sto tisuća beskućnika. Poslovični čikaški vjetar sigurno je pomogao, a legenda za požar krivi jednu – kravu koja je prevrnula fenjer. Požar je sve pred sobom proždirao tri dana, a prešao i rijeku i dvije savezne granice. Uništio je trećinu grada Chicaga.

Veliki požar u Jokohami

Nakon što je japanski otok Honshu pogodio jaki potres, u Jokohami u regiji Kanto izbilo je više požara koji su se spojili u stihiju koja će ostati zabilježena kao jedna od najvećih zabilježenih katastrofa u povijesti. Vjetar je kao i obično pomogao, ali požari su nastali jer su mnogi istjerani iz kuća  kuhali na otvorenome.

Ukupan broj žrtava potresa i požara veći je od 140 tisuća, prema čemu se sličan scenarij, koji se dogodio u San Franciscu 1903. godine i odnio tri tisuće žrtava, čini manje strašnim nego što bi se trebao činiti.

Veliki požar u Hamburgu

Najveći požar u Europi u 20. stoljeću, i po opsegu uništenja i po broju žrtava, bio je Veliki požar u Hamburgu1943. godine, koji zovu i "Hamburškim požarom" ili "Operation Gomorrah". Požari izazvani savezničkim bombardiranjem pretvorili su većinu grada u pepeo i ubili 40 tisuća ljudi.

Kopirati
Drag cursor here to close