Dobro je znati

8 stvari koje nikada ne smijete raditi kada perete posuđe ručno

U nastavku vam donosimo 8 stvari koje ne smijete raditi kada perete posuđe ručno.
Lifestyle / Flash | 30. 10. 2024. u 09:46 Bljesak.info | M.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pranje posuđa ručno nije posao koji većina nas voli raditi. No u situacijama u kojima to moramo obaviti, bitno je znati neke stvari koje mogu olakšati cijeli proces. U nastavku vam donosimo 8 stvari koje ne smijete raditi kada perete posuđe ručno.

1. Nemojte previše razmišljati

Hrpa prljavog suđa nakon večere može izgledati zastrašujuće. No iako vam se ne da sve to prati, bitno je da ne razmišljate previše te se bacite na posao čim prije. Osim što ćete lakše oprati mrlje, kasnije ćete se moći posvetiti sebi i stvarima u kojima uživate. Ako ste imali naporan dan i preumorni ste, podijelite se s partnerom te se zajedničkim snagama riješite nereda u kuhinji.

2. Ne koristite prljavu spužvu

Spužve postaju grube mnogo prije nego što počnu mirisati ili mijenjati boju. To je tužno ali istinito. Promijenite spužvicu svakih tjedan dana i nećete se morati pitati širite li bakterije po tanjuru.

3. Ne perite golim rukama

Odvojite minutu da navučete rukavice (morat ćete kupiti dobar par unaprijed) prije nego što počnete prati suđe. Zvuči staromodno, ali nošenje rukavica može održati vaše ruke u boljoj formi. Osim toga, rukavice će zaštititi vaše ruke od vruće vode, koju morate koristiti za čišćenje tvrdokornih mrlja.

4. Nemojte preskočiti namakanje

Jedan trik za uštedu vremena: uzmite veliku zdjelu ili lonac za namakanje. Napunite ga toplom vodom i nekoliko kapi deterdženta. Zatim, kad završite s korištenjem manjih stvari, bacite ih u zdjelu za namakanje. Kada dođe vrijeme za pranje tih predmeta, bit će ih lakše očistiti.

Osim toga, nemojte se bojati ostaviti veće lonce i tave u sudoperu preko noći. Ujutro ćete ih moći lakše oprati, posebno ako se radi o zagorenom posuđu.

5. Ali nemojte namakati stvari koje se ne bi trebale namakati

Lijevano željezo i drvo ne smiju se namakati. Također ne biste trebali namakati noževe, jer to može uzrokovati hrđanje oštrica i uništavanje drvenih oštrica. Bolje vam je da te prljave stvari jednostavno ostavite na pultu pored sudopera i operete ih kad budete spremni.

6. Nemojte koristiti previše deterdženta za suđe

Kad perete suđe s deterdžentom, uvijek vam se čini da je bolje imati ga više no to nije slučaj. Zapravo, vjerojatno vam treba mnogo manje nego što koristite.

Da biste odredili savršenu količinu, pokušajte ubrizgati sredstvo za pranje posuđa u malu zdjelicu i pomiješati ga s vodom, a zatim umočiti spužvicu u tu otopinu dok čistite. Iznenadit ćete se koliko vam je malo deterdženta potrebno — a i proces ispiranja bit će lakši.

7. Nemojte posezati u svoj sudoper ako je prekriven pjenom

Recimo da se voda u vašem sudoperu počela nakupljati ili da imate gomilu stvari unutra koje su prekrivene pjenom. Posegnete li unutra bez opreza, lako biste se mogli porezati na nož ili neki drugi oštar predmet.

8. Ne odlažite posuđe ako je još mokro

Sušenje posuđa ključni je dio procesa pranja posuđa! Ako odložite stvari dok su još mokre, vlaga će ući u vaše ormariće, a to može iskriviti materijal i potaknuti rast plijesni. Umjesto toga ostavite posuđe preko noći na podlozi za sušenje.

Bonus video

Video: Bljesak.info
Kopirati
Drag cursor here to close