Pozitivne promjene
Dan šarenih čarapa u Mostaru
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Klub studenata edukacijske rehabilitacije "ERGO" i Udruga za Downov sindrom Mostar i obilježili su u nedjelju Svjetski dan osoba s Downovim sindromom vješanjem šarenih čarapica na Španjolskom trgu.
"Simboličnim vješanjem šarenih čarapica učinili smo prvi, mali korak u stvaranju pozitivnih promjena i u ovom pomalo "čudnom" vremenu i na jedan dan obojili svijet u sve boje kao što to uvijek nasmijana lica rade osobe s Down sindromom. Educirajmo se, podižimo svijest, povežimo se!, poručili su studenti.
Volonteri su građanima dijelili šarene čarapice, štipaljke i motivacijske kartice i tako doprinijeli njihovoj ovogodišnjoj vodilji "Povežimo se i budimo pokretači pozitivnih promjena".
Podsjetimo, Down sindrom jedan je od najčešćih genetskih poremećaja te se prosječno pojavljuje kod jednog od 650 djece. Nastaje uslijed viška jednog kromosoma – umjesto 46 kromosoma, dijete s Down sindromom ih ima 47, zbog čega dolazi do teškoća u fizičkom i kognitivnom razvoju djeteta. Naziva se još i poremećaj 21. kromosoma jer upravo na tom kromosomu dolazi do trisomije.
Iz te činjenice nastao je i datum obilježavanja dana osoba s Down sindromom jer 21. 3. simbolizira tri kromosoma u 21. paru, a šarene čarapice koje ćemo vješati postale su simbol ovoga dana jer izgledom podsjećaju na kromosome te predstavljaju različitost na 21. kromosomskom paru koja je karakteristična samo za Down sindrom.
Osobe s Down sindromom potrebno je uključiti u društvo, omogućiti im pravo na inkluzivno obrazovanje, rad i zapošljavanje te uvažavati njihovo ljudsko dostojanstvo.