malo sam maka

Bh društvo mentalno ugroženo

Lifestyle / Flash | 07. 02. 2015. u 08:56 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U bosanskohercegovačkom društvu mentalno zdravlje pojedinaca i grupa veoma je ugroženo - ocijenio je predsjednik Izvršnog odbora Podružnice Društva psihologa Federacije BiH u Zeničko-dobojskoj županiji Duško Bulajić.

Ova podružnica je osnovana krajem prošle godine da bi se osiguralo aktivnije djelovanje psihologa prema zajednici, što bi trebalo doprinijeti i boljem razumijevanju značaja psihologije kao struke, a samim tim i poboljšanju statusa psihologa u zajednici.

Bulajić podvlači da u školama ZDŽ-e ima vrlo malo ili nikako psihologa te je nužno raditi na tome da se takvo stanje promijeni jer bi se uvođenjem psihologa u školi moglo doprinijeti detekciji, prevenciji, intervenciji te ostvarivanju mentalnog zdravlja sredine u cjelini.

Prema podacima kojima Podružnica raspolaže, na području ZDŽ-e ima 35 psihologa, a član Podružnice je svaki psiholog koji je član Društva psihologa Federacije BiH, s mjestom prebivališta na području ZDŽ-e.

‘’Postoji mogućnost da je taj broj i veći te će jedan od zadataka Podružnice biti i ažuriranje baze podataka o zaposlenim i nezaposlenim psiholozima na području Županije. Cilj nam je da se članovi Podružnice aktivno uključe u aktivnosti te da za članstvo animiramo one koji to još nisu’’, kazao je Bulajić.

Ističe da će zadaci ove organizacijske jedinice biti povezivanje psihologa s područja županije da bi se poticala razmjena iskustava i stalno profesionalno usavršavanje te afirmiranje psihološke struke.

Podružnica će, dodaje, promovirati psihologiju i upoznati javnost o radu psihologa u zajednici te ukazati na širinu i značaj psihološkog djelovanja za ostvarivanje dobrobiti zajednice.

‘’U tom smislu smo planirali održavanje okruglih stolova, istupanje u medijima o različitim aktualnim temama, kao i aktivnosti obilježavanja značajnih datuma, kao što je Svjetski dan mentalnog zdravlja, a planirano je i provođenje nekoliko internih edukacija, radionica i predavanja, koje će provoditi članovi Podružnice za druge psihologe’’, pojasnio je Bulajić.

Planirano je da se ostvari suradnja s podružnicama koje su formirane u drugim županijama. Budući da je ova organizacijska jedinica tek formirana, kaže Bulajić, još nisu bili u prilici sarađivati u zajedničkim projektima, ali će to raditi.

Naglašava da psiholozi danas mogu raditi u svim područjima ljudskog djelovanja - zdravstvu, obrazovanju, socijalnom radu, vojsci i radnim organizacijama, a postoje brojni načini na koje mogu doprinijeti unapređenju mentalnog zdravlja u zajednici.

‘’Psiholozi mogu intervenirati u slučajevima kriznih događaja kao što su poplave ili zemljotresi te na taj način što će putem kriznih intervencija pružiti pomoć pogođenima u prirodnim nesrećama. Psiholozi u školama mogu otkrivati nadarenu djecu ili djecu s posebnim potrebama te nastavnicima pomoći u izradi individualiziranog programa rada’’, pojašnjava Bulajić.

Tu su i drugi načini njihovog djelovanja poput organizacije edukacija i radionica za učenike i roditelje na različite socijalno relevantne teme - vršnjačko nasilje, ovisnosti ili nasilje u obitelji, a osposobljeni su da vrše profesionalnu orijentaciju prilikom prelaska u srednju školu ili upisivanja fakulteta.

‘’ Psiholozi zaposleni u radnim organizacijama bave se mentalnim zdravljem uposlenika, efikasnom organizacijom rada, izborom kadrova i menadžmentom ljudskih potencijala, i preveniraju profesionalno 'sagorijevanje'. Obučeni i certificirani psihoterapeuti provode terapije da bi ublažili ili otklonili psihičke smetnje različite prirode’’, kazao je Bulajić.

Kopirati
Drag cursor here to close