Trebalo je na ulicu, ali...

Povorka ponosa iz automobila: Zahtijevamo zakone, zaštitu i sigurnost

Bh. povorka ponosa nije komercijalni događaj, nego nephodan politički prosvjed iskaz otpora, kao što su to i prosvjedi drugih obespravljenih građana i građanki, poručuju.
Lifestyle / Flash | 23. 08. 2020. u 14:21 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kao što je ranije i najavljeno, druga Bh. povorka ponosa u Sarajevu je održana online zbog pandemije koronavirusa, a aktivisti su pod pratnjom policije prošli ulicama grada mašući zastavama.

Iako zbog epidemiološke situacije nije mogla biti održana prosvjedna šetnja, članovi LGBT populacije su simbolično obilježili ovaj dan, tako što su automobilima paradirali kroz grad, a njihova poruka je samo jedna:

"Mi postojimo i živimo u ovoj državi i zahtijevamo zakone, zaštitu i sigurnost".

Inače, organizacijski odbor Bh. povorke ponosa, zajedno sa LGBTIQ osobama i podržavateljima_cama poručuje da ne možemo čekati sporost sustavnih promjena. Mi postojimo i živimo u ovoj državi i zahtjevamo zakone, zaštitu, sigurnost i ravnopravnost, poručuju u priopćenju.

Organizacioni odbor Bh. povorke ponosa je nizom alternativnih akcija obilježio datum na koji se trebala dogoditi druga prosvjedna šetnja Bh. povorke ponosa. Kroz zauzimanje javnog prostora, održavanjem performansa i akcijom Ponos na četiri točka, poručujemo da su ulice bh. gradova i naše, ali da se ne osjećamo slobodno i sigurno na njima.

Zbog loše epidemiološke situacije šetnja je odgođena, ali unatoč tome aktivisti_kinje iz cijele Bosne Hercegovine poručuju javnosti i institucijama da su LGBTIQ osobe dio bh. društva i kao takve zahtjevaju jednaka prava.

Bh. povorka ponosa nije komercijalni događaj, nego nephodan politički prosvjed iskaz otpora, kao što su to i prosvjedi drugih obespravljenih građana i građanki.

Na ovaj način još jednom ukazujemo na sve institucionalne i zakonske prepreke sa kojima se LGBTIQ osobe kontinuirano i svakodnevno suočavaju. Mi smo se kroz svoje djelovanje i borbu za jednakost susreli sa ozbiljnim, neravnopravnim problemima prilikom pristupa javnom prostoru. Sloboda okupljanja u BiH nije slobodna, iako je zagarantirana Ustavom BiH.

Institucije zadužene za provođenje Zakona o javnom okupljanju imaju neproporcionalan pristup prosvjedima za ljudska prava, a prosvjedi sa predznakom LGBTIQ bivaju dodatno pogođeni. Bh. povorci ponosa, već drugu godinu zaredom, Ministarstvo unutarnjih poslova Kantona Sarajevo nalaže dodatne mjere sigurnosti, koje niti jednom drugom prosvjedu, iako jesu bili okarakterizirani kao skupovi visokog rizika, nisu nametnute, nego su ih nadležne institucije pokrivale.

Stavljanjem ovih mjera sigurnosti na teret organizatora_ica, poručuje se da država nema kapaciteta ili ne želi da pruži potpunu sigurnosnu zaštitu LGBTIQ osobama i drugim sudionicima/ama povorke ponosa. U praksi u kantonu Sarajevo jedino se LGBTIQ prosvjedima stavljanju ovakve dodatne mjere na teret. Ovim mjerama se uvjetuje korštenje javnog prostora za prosvjed protiv nasilja, diskriminacije i nejednakog položaja LGBTIQ osoba. Neispunjavanjem ovih uvjeta mi ne možemo izaći na ulicu i boriti se za ljudska prava.

Zato smatramo da su izmjene Zakona o javnom okupljanju u kantonu Sarajevo hitno potrebne, kako bi sloboda okupljanja i borbe za ljudska prava bila sprovodiva u praksi jednako za sve. Ministarstvo prometa kantona Sarajevo je prije nekoliko godina kroz administrativnu šutnju uskratilo javnu prosvjednu šetnju LGBTIQ osobama, a ove godine to ponavlja svojom odlukom da prosvjed za ljudska prava ometa promet, te stavlja fokus na javno poduzeće i profit prije ljudskih prava. Stoga, od nadležnih institucija zahtjevamo profesionalan rad koji će biti u skladu sa europskim standardima slobode okupljanja, gdje se kroz ovakve zabrane i nejednak tretman neće čitati homofobija i diskriminacija nad LGBTIQ osobama, poručuju.

''LGBTIQ zajednica se svakodnevno suočava sa teškoćama nasilja i straha zbog stigme i diskriminacije koje doživljava od države i društva. Suočavamo se sa strahom od fizičkog i psihičkog nasilja, diskriminacije, mržnje, odbačenosti, nerazumijevanja, seksizma, rasizma, fašizma, ksenofobije, homofobije, bifobije i transfobije. Svaki izlazak iz sigurnog prostora za nas je potencijalna opasnost'', izjavila je u svom govoru Bisera Hodžić, članica Organizacijskog odbora.

LGBTIQ osobe u BiH još uvijek nisu zakonski jednake sa heteroseksualnim osobama. Neophodno je u što kraćem roku donijeti zakon o istospolnom partnerstvu koji bi zaštitio istospolne parove koji se trenutno suočavaju sa nemogućnošću ostvarivanja porodičnih prava. Takođe, nepostojanje regulacije pitanja tranzicije trans osoba, stvara ogromne probleme u svakodnevnom životu, te tražimo hitnu zakonsku regulaciju ovog pitanja i uspostavljanje medicinskog tima koji bi zdravstveno pokrio ovu oblast.

''Ako se za mnoge događaje sa LGBTIQA predznakom tvrdilo da sada nije vrijeme za njihovu realizaciju, ako se vjerovalo da ovo nisu prilike, nego neprilike koje prizivamo, možete i zamisliti kako izgleda proces borbe unutar samih LGBTIQA osoba. Da bismo kreirali momentum i pravo vrijeme za nas, da bismo gradili zajednički prostor sigurnosti i pokazali da je to moguće, od nas se očekuje da stalno i iznova prelazimo vlastite granice, te da razuvjeravamo društvo, koje nas pritom u isto vrijeme mrzi i napada'', rekao je Mirza Halilčević, član Organizacijskog odbora.

Napominjemo da je uključivanje prava LGBTIQ osoba u javne politike zagovaranja i izgradnja akcionih planova na svim razinama vlasti neophodna, kako bi se nadležne institucije dodatno obavezale na proaktivan rad na suzbijanju diskriminacije i nasilja u obitelji, te osiguravanju sigurnog javnog prostora za LGBTIQ osobe.

Kopirati
Drag cursor here to close