Problem držae
BiH nema sustavnu prenatalnu politiku
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pravo na roditeljstvo bez diskriminacije, naziv je tematske sjednice Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH koja je zasjedala danas u Sarajevu, a to je jedan od događaja kojima se obilježava Međunarodni dan žena.
Predsjedavajući Povjerenstva Mirsad Isaković naglasio je da se skup održava u situaciji kad natalitet u BiH, već deset godina, opada. Zato temu skupa treba obraditi u kontekstu zakonskih propisa i svega onoga što je diskriminatorno u toj oblasti.
''Nemamo sustavnu prenatalnu politiku, a na diskriminaciju u vezi s porodiljnim naknadama za žene u FBiH. Ovo povjerenstvo je više puta upozoravalo i tražila da to pitanje bude adekvatno zakonski riješeno'', kazao je.
Važnim je označio i pomoć države u sustavnom rješavanju problema koji muče oko dvadeset posto parova da se ostvare kao roditelji, a to ne mogu zbog zdravstvenog problema steriliteta. Podršku Povjerenstvu u njihovim naporima, s tim u vezi, dosad su pružile nevladine organizacije, ali nije bilo dovoljno podrške u parlamentu.
Indiana Husić-Šabanović iz Ženske mreže BiH skrenula je pažnju na sve ono čime se žene u BiH suočavaju na svom putu da bi se ostvarile kao majke, nepostojanju zakonske regulative i zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji.
''Često su prinuđene odustati na tom putu, jer više nisu u mogućnosti financirati sve te postupke medicinski potpomognute oplodnje'', kazala je.
Šef Odsjeka za politiku i planove Misije OSCE-a u BiH Jeri Mass istaknuo je podršku OSCE-a radu Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova i naporima koje poduzimaju na postizanju ravnopravnosti spolova. Kazao je da neravnopravnost spolova, između ostalog, utječe i na ekonomski položaj tih osoba.
Tematska sjednica dio je aktivnosti Tjedna ravnopravnosti spolova, a namjera je sagledati stanje u toj oblasti a sve da bi ta oblast bila uređena na pravi način.