Greška sustava
BiH: Patološkim kockarima nema tko pomoći
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prvi stručni skup o bihevioralnim ovisnostima "Uspostava i jačanje sistema podrške osobama koje nekontrolirano kockaju“, održan je danas u Sarajevu u organizaciji Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli - Odsjek poremećaji u ponašanju, pod pokroviteljstvom Lutrije BiH i uz podršku Federalnog ministarstva zdravstva.
Po riječima voditeljice odsjeka ovog fakulteta Melihe Bijedić, na prostoru BiH do sada nisu organizirane aktivnosti ove vrste u cilju promocije preventivnog djelovanja ovisnosti kockanja, niti se do sada govorilo o sistemskom prisustvu rješavanja ovog rastućeg problema.
''Prethodnih godina u suradnji s Lutrijom BiH smo provodili istraživanja, a nakon dobivenih pokazatelja krenuli smo u aktivnost implementiranja "help linea" za osobe koje imaju probleme s patološkim kockanjem. Utvrdili smo da nemamo sistem podrške tretmana za osobe koje koji imaju problema s patološkim kockanjem na području Federacije BiH'', kazala je Bijedić.
Na ovom skupu je okupljena stručna javnost i akademska zajednica, a Bijedić najavljuje da će analizirati trenutnu situaciju i utvrditi koji su to resursi koji se mogu iskoristiti i prioriteti za daljnje aktivnosti na uspostavi sistema kompletne podrške i uspostave preventivnog programa.
Pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez kaže da ovaj problem još nije prepoznat u društvu.
''Podaci s kojim se već sada raspolaže su prilično alarmantni. Svjesni smo sve većeg učešća građana BiH u kockanju i igrama na sreću. To nas tjera na preventivne aktivnosti, da razmislimo o svim društvenim mjerama, politikama i zakonodavstvu, da učinimo znatno više, pogotovo u pogledu mlađe populacije, jer kockanje je i dijagnostički poremećaj. To značajno utječe i na obitelj i društvo. Današnji skup je početak neke društvene akcije'', istaknuo je Čerkez.
Na skupu je naglašeno da je važno senzibilizirati javnost o prisutnosti i ozbiljnosti problema kockanja, poticati istraživanja etiologije, prevencije i učinkovitosti tretmana, te educiranje stručnjaka, kao i razmjenu iskustava.