zagađenje zabrinjavajuće

BiH se opet 'guši' - stanovništvu poslano upozorenje

Lifestyle / Flash | 26. 01. 2016. u 10:45 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zagađenje zraka u većim gradovima u Bosni i Hercegovini ponovo je dosegnulo zabrinjavajuće razmjere, a u Sarajevu je koncentracija opasnih čestica prašine u zraku dosegnula rekordnih 700 mikrograma po prostornom metru, upozorio je u utorak Hidrometeorološki zavod Federacije BiH.

Granična vrijednost koncentracije prašine u zraku koja se smatra štetnom za zdravlje u BiH je postavljena na 50 mikrograma pa su izmjerene vrijednosti u glavnom gradu pokazatelj iznimno opasnog stanja koje je izravna prijetnja stanovništvu. Mjerila koja se primjenjuju u Europskoj uniji definiraju kako je granična vrijednost za koncentraciju prašine 25 mikrograma. Povećana je i koncentracija azotnih oksida, također iznimno štetnih po ljudsko zdravlje.

Zagađenje u gradovima

U Sarajevu su u pojedinim satima mjerene koncentracije lebdećih čestica i više od 700 ug/m3 (Ilidža), a dnevni prosjeci su se kretali od 250-300 ug/m3 (50 ug/m3 je granična vrijednost). Istovremeno, u Sarajevu su povišene i koncentracije azotnih oksida dok su koncentracije sumpordioksida u okviru graničnih vrijednosti, prenosi Fena.

U Tuzli su mjerene vrlo visoke koncentracije sumpordioskida - dnevni prosjeci su prelazili 300 ug/m3 (dnevna granična vrijednost iznosi 125 ug/m3) i lebdećih čestica s dnevnim prosjecima od oko 200 ug/m3 u centru grada.

U Lukavcu je nešto bolje stanje po pitanju sumpordioksida koji je jučer ostao u okviru graničnih vrijednosti, ali su koncentracije prašine - lebdećih čestica slične onima koje se mjere u Tuzli i Sarajevu.

Na mjernim stanicama u Zenici bilježen je sličan trend - koncentracije sumpordioksida u pojedinim satima su premašivale 600 ug/m3, a dnevni prosjeci su iznad 250 ug/m3, dok su koncentracije prašine vrlo visoke, ali nešto niže nego u Sarajevu i Tuzli.

Prema podacima Federalnog hidrometeorloškog saveza BiH u Kaknju je situacija slična onoj u Zenici.

Zrak u Jajcu i Goraždu znatno je bolji nego u tim gradovima mada su i u ovim gradovima povišene koncentracije prašine (lebdećih čestica) u zraku.

Koncentracije ostalih mjerenih polutanata su u okviru graničnih vrijednosti.

Ovakvo stanje u skladu je sa općim meteorološkim prilikama. U narednih 48 sati se ne očekuje značajnije poboljšanje uslova.

Stanovništvo upozoreno

Meteorolozi ne predviđaju značajnije promjene vremenskih prilika u BiH idućih dana pa je stanovništvu upućeno upozorenje da što manje boravi na otvorenome te da svakako koristi zaštitne maske.

Posebno osjetljive grupe stanovništva trebale bi izbjegavati boravak na otvorenom ili barem smanjiti fizičke napore na otvorenom, a nošenje zaštitnih maski također je preporučljivo svim grupama stanovništva, priopćeno je iz Sektora životne sredine Federalnog hidrometeorološkog zavoda FBiH.

Županijske vlasti u Sarajevu zbog onečišćenja zraka, koje je još opasnije nego tijekom prosinca prošle godine, proglasile su mjere pripravnosti, no one zapravo nemaju nikakva posebnog učinka. Riječ je o preporukama da se smanji korištenje krutih goriva korištenih za grijanje.

U BiH, pa tako ni u Sarajevu, ne postoje nikakvi ozbiljniji planovi niti predviđene mjere za smanjenje onečišćenja zraka. Najvećim onečišćivačima u Sarajevu smatraju se kućanstva u kojima se zbog slabog imovnog stanja za grijanje tijekom zime uglavnom koristi ugljen loše kvalitete, te ogroman broj automobila starijih i od dvadeset godina, koji imaju zastarjele motore i ne udovoljavaju ni minimalnim standardima zaštite okoliša.

U Tuzli i Zenici glavni uzrok onečišćenja su industrijska postrojenja odnosno termoelektrane i željezara, na čijim postrojenjima nema filtera.

 

Kopirati
Drag cursor here to close