Ljubičasti ljepotan
Čarobni ukras vrta koji ne zahtjeva puno truda
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Proljeće već naveliko traje, a priroda nas svakim danom oduševljava bojama, mirisima i okusima specifičnima samo za ovo doba godine. Vrtovi, dvorišta i balkoni sad su šarene oaze prepune cvijeća koje će krasiti životni prostor u nadolazećim mjesecima.
Bez puno brige
Jeste li znali da luk ima prelijepog rođaka koji bi mogao postati zvijezda vašeg vrta? Radi se o ukrasnom luku (Allium giganteum), koji je došao iz Azije i udomaćio se u brojnim vrtovima diljem Europe, piše Zadovoljna.hr.
Vitka ljepotica jarke ljubičaste boje pripada porodici zvanikovki. Lako ga je uzgojiti i izgleda zaista efektno, ali unatoč tome još uvijek nema popularnost kakvu zaslužuje.
Bucmasta okrugla glava raste na čvrstoj stabljici koja može narasti do gotovo 100 centimetara i tako se istaknuti među ostalim proljetnicama.
Cvjetne kugle sastavljene su od desetaka zvjezdanih cvjetića koji nisu jestivi, ali ako ga zgnječite, osjetit ćete prepoznatljivi miris luka koji bi mogao čak i izazvati suzu.
Jedna od glavnih karakteristika ukrasnog luka jest zavidna otpornost kakvu malo koji cvijet ima.
Otporan
Ukrasni luk je otporan na hladnoću i sušu i odličan je za odbijanje insekata, a posebno moljaca kojima baš posebno smeta njegov miris. S druge strane, pčele ga obožavaju i vrlo je medonosan.
Ukrasni luk izgleda odlično u vrtu, tegli i u kamenjaru, a većinu podvrsta trebate posaditi ujesen.
Lukovicu ujesen treba posaditi, obilno zaliti i čekati proljeće. Kad jednom naraste i poprimi finalni oblik, treba ga zalijevati povremeno – i to rano ujutro, svaki put kad primijetite da je zemlja suha.
Osim prepoznatljive ljubičaste boje, ukrasni luk možete pronaći i u zlatnožutoj te u bijeloj boji.
Ako ste ikad posadili češnjak i prepoznajete bolesti koje mu prijete, onda ćete se znati brinuti i o ukrasnom luku, koji muče isti problemi, kao što su plemenjača ili trulež.