Poruka povodom Dana žena
Ćesir Škoro: Žene su izgradile Mostar i BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U povodu Međunarodnog dana žena Inicijativa građanki i građana Mostara priredila je performans ”Nevidljiva”.
U prvom dijelu programa kroz formu dokumentarnog teatra ''oživljene'' su zaboravljene žene koje su ostvarile uspjehe na mnogim poljima, a predstavljaju simbol borbenosti i inspiracije svim ženama bez obzira na vjersku i nacionalnu pripadnost, dok su se u drugom dijelu programa predstavile žene iz Mostara koje su govorile o svom putu do uspjeha.
Žene o kojima se malo govori
Izvršna direktorica Inicijative Ifeta Ćesir Škoro je rekla kako ovim događajem žele ''oživjeti'' građanke Mostara koje su učinile nešto za taj grad, a o njima se ili veoma malo ili skoro nikako ne govori.
''Neke su bile prve učiteljice, prve sutkinje, novinarke... Poznato je da smo mi patrijarhalna zemlja gdje su žene većinom gurnute još dalje na margine društva. Mora se priznati da su ovu zemlju i ovaj grad gradile i žene te one trebaju imati svoje mjesto, mnogo više nego što to danas imaju i u Mostaru i u državi, ali i svijetu'', poručila je Ćesir Škoro.
Osvrnula se na položaj žena danas u odnosu na prije 30 ili 50 godina, istaknuvši kako je napravljen određen pomak, ali nedovoljan.
''Pripremajući priče ovih žena, nekad mi se čini da nismo daleko odmakli od tih vremena. Zamislite, prije 100 godina prva žena je ušla u Gimnaziju da se školuje, kako je to bio revolucionaran potez. Sjetimo se i Stake Skenderove koja je otvorila prvu školu u Sarajevu. Ništa od toga nije bilo lako, ali su one, unatoč svim nedaćama, nama danas trasirale put'', smatra Ćesir Škoro.
Po njezinim riječima, o položaju žena govori i podatak da je poziciju ravnatelja jedne mostarske škole obnašala žena, ali u zapisima se ne navodi njezino ime već da je "supruga toga i toga".
Kada govorimo o sadašnjosti, Ćesir Škoro napomenula je kako je danas razmjerno mali broj žena u politici i na direktorskim pozicijama.
Žene nisu nesposobne za funkcije
''Mi stalno pokušavamo da promijenimo tijek povijesti. Ja smatram da žene nisu nesposobne kako bi obavljale te funkcije, samo im se treba pružiti prilika'', istaknula je.
Dodala je kako je nedavno provedeno istraživanje o akademskoj slici društva pokazalo neke zanimljive podatke.
''Istraživali smo koliko žena upiše fakultet, koliko ga završi i što bude s njima, pa smo našli da većina žena u prosjeku završi fakultet ranije nego li njihove muške kolege, a nakon što završe fakultet one obično negdje nestanu. Vjerojatno je to zbog zasnivanja obitelji i brige za istu, dok muškarci grade karijere. Taj njihov kućni posao brige za obitelj i odgajanje djece ne samo da nije plaćen, već je i malo valoriziran'', rekla je Ćesir Škoro.
Dodala je kako se o položaju žena treba pričati svaki dan, a ne samo na Međunarodni dan žena.
''Ako o ravnopravnosti spolova pričamo samo na 8. ožujak, nismo daleko otišli'', poručila je Ćesir Škoro..
Projekt Inicijative građanki i građana Mostara financirala je Međunarodna fondacija za prava žena ”Kvinna till Kvinna”, a projekt će se nastaviti i u budućnosti kroz devet projektnih aktivnosti u okviru kojih će se predstaviti žene koje svojim radom doprinose razvoju Hercegovine.