'Il Me Ženi, 'Il
Cjenik vjenčanja: U Mostaru najskuplje, u Foči se časti matičar
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pristojbe koje mladenci moraju uplatiti na račun općine prilikom vjenčanja su različite, ovisno o kojoj općini u Bosni i Hercegovini se radi.
Tako, u nekim općinama, poput Kalinovika, mladenci su oslobođeni pristojbi, dok u Mostaru moraju platiti i do 300 KM, piše bh. novinska agencija Patria (NAP).
Prema zakonskim propisima naše države, vjenčanje pred matičarom, što se u BiH jedino i smatra legalnim brakom, potrebno je najaviti 30 dana ranije, dobro proučiti bračni pravilnik, prikupiti dokumentaciju koja osim osobnih dokumenata, podrazumijeva i pismenu potvrdu matičnog ureda da neki od mladenaca već nije u zakonskom braku, te uplatiti pristojbu na račun općine u kojoj se mladenci vjenčavaju.
U mjestima gdje je broj stanovnika mali, a vjenčanja rijetka, općinske vlasti su mladence oslobodile od novčanih pristojbi, ili je ona simbolična, najčešće između 20 i 50 KM, a na taj način vlasti žele mlade potaknuti da češće ulaze u bračnu zajednicu.
U općine koje su se odlučile na takav korak spada Kalinovik, Vlasenica, Donji Vakuf...
Matičar vam ni u Foči neće naplatiti vjenčanje, s tim da na oglasnoj tabli matičnog ureda u ovoj općini stoji da postoji mogućnost – eventualnog 'čašćivanja' matičara.
U većini općina u Federaciji BiH vjenčanje kod matičara košta od 50 do 150 KM, ovisno da li se ono obavlja tijekom radnog vremena, da li je u prostorijama općine ili je u restoranu.
Najskuplje vjenčanje možete platiti u Mostaru, ukoliko je ono izvan matičnog ureda, a takvo košta 300 KM.
Mostarski matičari objašnjavaju kako je Mostar grad sa mnogo prekrasnih mjesta gdje mladenci mogu kazati sudbonosno "DA", i kako je broj vjenčanja u prostorijama općini bio skoro prekinut. Visokom cijenom odlučili su ipak ograničiti broj vjenčanja izvan zgrade općine, ali i matičarima olakšati posao, piše NAP.