Slatki biznis
Čokoladne štikle iz Tuzle
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Tuzlak Eldan Alić sredinom studenog pokrenuo je posao koji mu je omogućio da zaposli cijelu svoju obitelj. Njegova obrtnička radnja u naselju Kiseljak jedna je od rijetkih u Bosni i Hercegovini koja se bavi proizvodnjom ručno izrađenih čokoladnih figurica.
Poslastičarstvo koje je opisao kao "čokoladni pokloni raznih oblika, praline i ostale poslastice" posao je njegove budućnosti, a kaže da kontinuirano napreduje te obećava rast i širenje.
Iskustvo iz italijanskih ugostiteljskih objekata omogućilo mu je da postane jedan od prvih bosanskohercegovačkih proizvođača ručno rađenih čokoladnih figura.
Njegov brat Adnan, koji je aktivno uključen u proizvodnju, za Agenciju Fena kaže da s poslom službeno djeluju funkcioniraju oko tri tjedna, ali da je ideja već uveliko pozdravljena te da će, ukoliko do kraja godine potražnja bude nastavljena dosadašnjim intenzitetom, početkom sljedeće godine povećati kapacitet i u sustav ubaciti nove strojeve i zaposliti nove radnike.
''Kada proširimo kapacitete zaposlit ćemo i nekoliko radnika, u skorije vrijeme uposlit ćemo ispomoć, a poslije u stalni radni odnos'', istaknuo je Alić.
Ručna izrada čokoladnih figura nešto je novo na bosanskohercegovačkom tržištu, iako je proizvodnja pralina i čokoladica odavno i uveliko prisutna. Alić smatra kako je vrsta poslastičarstva kojom se bavi njegova obitelj privlačna kupcima jer je ručni rad, a samim tim unikat.
Najprodavaniji proizvod trenutno im je srce i štikla od čokolade, kupci ih naručuju za rođendane, godišnjice ili neke proslave, s posvetom.
Osim ta dva, najpoželjnija proizvoda kupci su zainteresirani za ukrašena jaja, ali su u mogućnosti da naruče i bilo koji čokoladni oblik.
Sjedište obrtničke radnje trenutno je u tuzlanskom naselju Kiseljak, rade s jednim strojem koja topi čokoladu, a ostale radnje u proizvodnji su ručne.
''Čokoladu topimo u stroju jer je tako lakše, da ne 'zagori', rastopljenu lijevamo u kalupe, a šaranje, ukrašavanje i sve do celofana je ručno'', pojašnjava Alić.
Čokoladu naručuju iz Italije, brendove Callebaut i Arribu, a prodaju je u radnji ili posredstvom trgovaca koji su pokazali zanimanje za te proizvode.
''Osim celofana svi dijelovi figure su jestivi, čista čokolada'', rekao je Alić.
Siguran je da je poslastičarstvo zanat kojim će se njegova obitelj nastaviti baviti, a nada se da će ostvarivati optimalnu zaradu. Kaže da još ''traže sebe'', ali da je početak itekako obećavajući.
Govoreći o nesvakidašnjim situacijama u poslu naveo je da je jedna klijentica htjela iznenaditi svog momka te je naručila čokoladno jaje u kojem će biti čokoladno srce, međutim, momak je smatrao da je bolje da jaje stoji za ukras nego da ga pojede, tako da srce još nije ugledalo ''svjetlo dana''.