Preciznost
Crnogorac pogledom u nebo otkriva vremensku prognozu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Praćenje vremenske prognoze mnogima je svakodnevnica, koju definiraju upravo vremenske prilike koje prognoziraju meteorolozi.
Međutim, jedan stanovnik crnogorskog Plava, po zanimanju profesor zemljopisa, vremenske prilike prognozira sam.
Vukić Dašić, prateći kretanje oblaka i vjetra prognozira vremenske prilike. Nekad za sedam dana, a ponekad i za duže razdoblje. Time se bavi još od davne 1979. godine. Sve je počelo malo iz znatiželje, malo iz životnog poziva.
Kretanje oblaka
Na sjeveru Crne Gore, u Plavu, skoro da nema zime bez snijega, piše Anadolija, Događalo se čak da snježni pokrivač dosegne visinu i preko jednog metra. Ipak, ne može se reći da su građani bili nespremni ili iznenađeni. Profesor zemljopisa Vukić Dašić, amaterski, za sebe i svoje i prijatelje, punih 35 godina prati i bilježi vremenske prilike, a potom one zainteresirane obavijesti o vremenskim uvjetima koje to podneblje očekuju.
U razgovoru za Anadoliju kaže kako često gleda u nebo. Prati kretanje oblaka i vjetra. Na osnovu tih parametara i običnog termometra Vukić prognozira vremenske prilike.
''Da bih mogao prognozirati vrijeme, na primjer za ovaj kraj, moram biti stalno ovdje. Ako sam dva tri dana odsutan, pa da me tada pitate kakvo će biti vrijeme, ne bih mogao dati prognozu, jer mi je potreban kontinuitet praćenja. Trebam pratiti kretanje oblaka, da odredim koji je tip oblaka, jer za laike je svejedno koji je oblak na nebu. Međutim, ja raspoznajem tipove oblaka. Da li su kumulusi, altostratusi, odakle dolaze, koliko se zadržavaju, to su neki od parametara'', kaže Vukić i naglašava da gledajući u oblake može dati kratkoročnu prognozu. Smjer dolaska oblaka mu je, kako kaže, od velike pomoći.
Prognoza iz rukava
''Dolazak oblaka s istoka mi automatski daje mogućnost da mogu dati kratkoročnu prognozu. Ako primjera radi cirusi dolaze s istoka, oni donose stabilno vrijeme. Također, na osnovu vjetra mogu odrediti gdje se nalazi ciklon, je li u Zapadnom Sredozemlju, ili u Đenovskom zaljevu“, objašnjava svoje metode ovaj profesor zemljopisa.
Suvremeni meteorološki centri danas imaju najbolje instrumente za praćenje vremenskih prilika. Međutim, često se događa da prognoza ne bude kao što meteorolozi najave. Vukić kaže kako od opreme ima samo termometar. Ostalo je, kaže, znanost.
''Imam samo običan termometar, koji se nalazi na dva metra visine, i nalazi se u meteorološkoj kućici. To je sve što imam od opreme. Da imam suvremene instrumente, prognoza bi bila još bolja. Ima dana kada mogu pouzdano za mjesec dana dati prognozu. To ovisi o parametrima. Dogodi se kada obično za tjedan dana odredim prognozu. Kada je visok zračni tlak, obično dajem prognozu za tjedan dana. Što god je prognoza dugoročnija, manja je vjerojatnoća da će se i ostvariti. Česta je situacija pa me netko pita što misliš kakav će biti siječanj ili veljača? Netko kao da misli da ja iz rukava izvučem prognozu. Da bih napravio pravu prognozu, moram raditi na tome. Često mi se dogodi da u 12 sati noću izađem da pogledam temperaturu. Ili svakih pola sata gledam temperaturu'', kazao je Vukić Dašić.
Zbog pouzdane prognoze koju daje, ljudi ga često zovu. Nekad i previše.
Kasnit će proljeće
''Ponekad moram i telefon isključiti, jer imam non-stop pozive od ljudi. Međutim, s ljudima koji zavise od poljoprivrede, koji žele da im sijeno ne pokisne, sam aktivniji, kako bih im kazao pravu prognozu'', ističe Dašić, koji od 1979. godine bilježi vremenske prilike u Plavu.
''Kažu, izvinite profesore, rekao mi je otac da vas pitam kakvo će biti vrijeme, jer hoćemo da kopamo krumpire. I ja im kažem. Desi se i da me kolege u zbornici pitaju za prognozu. Ali nevjerojatnom brzinom se šire informacije, pa ako ja u deset sati ujutro kolegama kažem da će biti zahlađenje, pad temperature, za dva sata već se do Berana to pročulo'', kaže Dašić.
Na pitanje novinara Anadolije da objavi kakvo nas vrijeme očekuje ove zime, Vukić ističe kako će se pojava zime osjetiti rano.
''Osjetit će se rano pojava zime, bit će snijega. Ali kada bude srce zime, u prosincu, tada očekujem jedno razdoblje proljetnog vremena. Što znači da će opet dolazak proljeća kasniti'', prognoza je Vukića Dašića.