Prigodan program

Dan osoba s invaliditetom: Štićenici udruga razvedrili mostarsku noć

Lifestyle / Flash | 03. 12. 2014. u 06:10 S.S.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Bosni i Hercegovini kao i širom svijeta u srijedu će biti obilježen Međunarodni dan osoba s invaliditetom - 3. prosinca.

Osnovni cilj obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom je poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom kroz poticanje međusobne suradnje i stvaranje partnerstva među postojećim udruženjima osoba s invaliditetom, te na taj način ublažavanje posljedica socijalne isključenosti, kao i senzibilizacija javnosti na prisutnost osoba s invaliditetom u zajednici i probleme s kojima se svakodnevno susreću, ali s naglaskom na mogućnosti kojima raspolažu.

Povodom obilježavanja ovog dana, u utorak navečer je organiziran prigodan program u Kosači pod nazivom 'Vedri vedre s prijateljima', a u organizaciji udruge 'Vedri osmijeh'.

U okviru programa nastupili su štićenici spomenute udruge 'Vedri osmijeh', zatim njihovi gosti iz centra 'Los Rosales', osnovne škole za djecu sa posebnim potrebama, učenici Srednje ugostiteljsko-turističke škole, te udruge 'Sveta obitelj'. Kao posebna gošća nastupila je Lucija Hrstić.

Na otvaranju programa prisutnima su se prigodnim kratkim govorim obratili predsjednica udruge 'Vedri osmijeh' Danijela Kegelj, Nafiza Dautbegović i gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić koji je ovom prigodom od štićenika udruge dobio simboličan poklon.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u prosjeku 15 posto stanovnika jedne zemlje čine osobe s invaliditetom. U skladu s tim, pretpostavlja se da u BiH ima oko 568.740 osoba s invaliditetom. Prema podacima različitih analiza urađenih u nekoliko proteklih godina, oko 70 posto osoba s invaliditetom živi blizu ili ispod službene linije siromaštva, a samo stanje invaliditeta povećava mogućnost za nastanak siromaštva za 18 posto.

Također, zbog neprovođenja zakona djeca s invaliditetom nemaju jednak pristup obrazovanju, osobe s invaliditetom starije od 65 godina nemaju pravo na tuđu njegu i pomoć, pravo na govorni softver za slijepe i slabovidne osobe imaju samo osobe do 35 godina starosti, a 95 posto zakona na svim nivoima vlasti u BiH nije usklađeno s UN Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom.

Kopirati
Drag cursor here to close