Žuti zubi

Devet neočekivanih razloga zašto vam zubi nisu bijeli koliko biste željeli

Lifestyle / Flash | 14. 06. 2016. u 06:51 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Bez obzira na to koliko ste dugo i žestoko prali zube, još uvijek nisu nimalo bijelji? Već ste čuli i sumnjali da kava, gazirana pića, borovnice, soja sos, balzamični ocat i crveno vino mijenjaju boju zuba ali to nisu jedini krivci.

Naime, isti učinak mogu imati i pojedini lijekovi, zdravi napici za koje smo dosad mislili da nam nikako ne mogu štetiti ili pak – najobičnije plivanje u bazenu.

Ovdje vam donosimo još devet krivaca na koje niste ni posumnjali.

1. Limunada
Iako je limunada baš ono što trebamo vrućeg ljetnog dana, kombinacija kiseline i šećera u limunadi može učiniti štetu na zubima. Kiselina iz limunade može oštetiti zubnu caklinu. Nemate li dovoljno zubne cakline, stiže se do slijedećeg sloja zuba koji se zove dentin, a koji je žute boje.

2. Sportski napitci
Sportski napitci su obično u nekoj boji koja ostavlja traga na zubima. Šećer u tim napitcima pomaže bakterijama da rastu. Ne samo da ostavljaju mrlje na zubima, nego i uzrokuju kvarenje zuba.

3. Bijelo vino
Crno vino je puno lošije za zube ali i bijelo im može promijeniti boju ako se pije uz određenu hranu. Na primjer, popili ste čašu prije večere, a zatim ste počeli jesti špagete sa umakom od rajčice. To je kao da ste otvorili pore zuba koje će upiti mrlje.

4. Zeleni sokovi i smoothie
Prirodni sokovi i smoothie su dobri za organizam ali ovisno o tome od čega su, različito bojaju zube. Obično je pravilo, ono što kao mrlja teško silazi sa odjeće, teško se i uklanja sa zuba.

Smoothiji se obično rade od šumskog voća i zelenog povrća koji stvaraju mrlje na zubima. Nemojte se odreći zdravih prirodnih napitaka koje uzimate za doručak, pijte ih na slamku.

5. Zeleni čaj
Crni čajevi čine zube žutima ili sivima ali čak i svijetli zeleni čajevi ostavljaju slične mrlje. Najbolji način da spriječite štetu je da ih perete u roku od 30 minuta nakon što ste popili čaj. No i pranje zubiju u tom roku može učiniti više štete nego koristi. Pranje, da bi se uklonile nastale mrlje može izazvati eroziju cakline ako smo jeli nešto kiselo.

6. Sirup za kašalj
Obojani sirup za kašalj puni su šećera i mogu izazvati kvarenje zuba. Ovi medikamenti mogu itekako zamrljati zube ako ih stalno koristite dulje vremena.

7. Bazenska voda
Ako puno plivate u bazenima, možda je bazenska voda uzrok da su zubi postali smećkasti. Kada plivate, puno puta voda nam ulazi u usta. Kemikalije kojima se tretira voda u bazenu mogu izazvati smeđe mrlje na zubima. To će se dogoditi samo ako provedete više od 6 sati tjedno u toj kemikalijama tretiranoj vodi.

8. Povrede
Frakturirani ili odlomljeni zubi mogu jako boljeti tijekom procesa ozdravljenja. Ako ste dobili udarac u čeljust, usta, takva vrsta traume može uzrokovati umiranje zuba, a zna se da zub koji nije više živ počinje tamnjeti prema nekoj sivoj boji.

9. Određeni lijekovi
Uzimanje lijekova dulje vrijeme može stvorti mrlje na zubima ali i ozbiljni tretmani kao kemoterapija i zračenje mogu izmijeniti protok krvi prema zubima mijenjajući boju zuba iznutra.

Kopirati
Drag cursor here to close