poveznica
Djeca koja ostanu bez roditelja, ranije počnu piti i pušiti
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Djeca koja rano u životu izgube mamu ili tatu vjerojatnije će početi pušiti i piti prije nego što uopće uđu u tinejdžerske godine, tvrdi novo istraživanje provedeno na britanskim obiteljima. Ova poveznica između roditeljske odsutnosti i riskantnog ponašanja u djetinjstvu događa se bez obzira na to radi li se o smrti roditelja ili razvodu.
Dapače, djeca mlađa od 13 godina, u čijem životu nije prisutan jedan roditelj, imaju više nego duplo veće šanse da počnu piti i pušiti prije nego što postanu tinejdžeri, otkrilo je istraživanje. Stručnjaci su u ovom slučaju definirali odsutnost roditelja kao gubitak biološkog roditelja prije sedme godine.
Način nošenja sa stresom
''Znamo iz prethodnih istraživanja da se ljudi sa stresnim situacijama znaju nositi tako da se okrenu rizičnom ponašanju, to je kao neka vrsta samoliječenja'', rekla je Rebecca Lacey, autorica studije i viša znanstvena suradnica na University College London, za CNN.
Prema njihovim otkrićima, kaže Lacey, pružanje pomoći odmah rano u životu djeci koja rastu bez jednog roditelja može spriječiti konzumiranje supstanci, a koje mogu stvoriti obrazac koji kasnije može dovesti do općenito lošeg fizičkog stanja u životu.
''Poznato je da nas zdravstveno ponašaje u ranijoj dobi može pratiti i kasnije u životu'', napisali su Lacey i njezini koautori u svojoj studiji, objavljenoj u ponedjeljak u časopisu Archives of Disease in Childhood.
Proučili podatke 11 tisuća djece
Znanstveni tim je proučio podatke iz britanske studije Millennium Cohort Study, koja sadrži podatke o zdravlju tisuće djece rođene između 2000. i 2002. godine. Jedan od ciljeva studije je bio skupiti informacije o uključenosti očeva u brigu za djecu i njihov razvoj. Nakon što su prvi podaci i analiza napravljeni kad su djeca imala devet mjeseci, ponovno su za svako dijete prikupljeni podaci kad je imalo 3, 5, 7 i 11 godina.
U konačnici, istraživači su proučili podatke 11 tisuća djece. Više od četvrtine iskusilo je odlazak biološkog roditelja do sedme godine. Sva djeca su tijekom ispitivanja koje je provedeno u 11. godini morala odgovoriti na pitanje jesu li ikada pušili ili pili lkohol. Oni koji su probali alkohol, također su upitani jesu li ga konzumirali dovoljno da su se osjećali pijano.
Dječaci češće piju i puše od djevojčica
Rezultati pitanja o pušenju bili bi zadovoljavajući za većinu roditelja: velika većina djece odgovorila je da nisu nikad pušili. No, 11-godišnji dječaci su češće probali cigarete, od svojih vršnjakinja, u omjeru 3,6 posto naspram 1,9 posto.
Ipak, alkohol je ispao puno češći problem među 11-godišnjacima. I u ovom slučaju su dječaci brojčano nadmašili djevojčice, pa je tako jedan na sedam dječaka rekao da je probao alkohol, dok je to isto rekla jedna na deset djevojčica. Od klinaca koji su probali piti, gotovo duplo više dječaka je reklo da su se napili (12 posto), u usporedbi s djevojčicama (7 posto).
Lacey i njezin tim su prema skupljenim podacima izračunali da je više nego duplo veća šansa da će djeca koja su do sedme godine ostala bez jednog roditelja početi pušiti prije tinejdžerskih godina, dok će njih 46 posto početi piti.
Mali broj djece u istraživanju kojima je roditelj zaista umro
Iako su dječaci pili i pušili više od djevojčica, nisu to radili ništa više od djevojčica kad se radilo o posljedici roditeljske odsutnosti, objasnila je Lacey. Studija je pokazala jedan zanimljiv podatak; za djecu čiji je roditelj umro bila je manja vjerojatnost da će do 11. godine probati alkohol, no, za one koji su ga probali bila je 12 puta veća vjerojatnost da će se napiti od onih koji su ostali bez roditelja zbog rastave.
''Moramo biti oprezni s interpretacijom ovih podataka'', rekla je Lacey, budući da je studija uključivala mali broj djece čiji je roditelj umro.
Sve u svemu, Lacey i njezin tim su zaključili da nekoliko faktora – uključujući smanjeni roditeljski nadzor i nezdrav način nošenja sa stresom – mogu dovesti do veze između problematičnog ponašanja i roditeljske odsutnosti.