Svjetski tjedan dojenja
Dojenje je dugoročno ulaganje u zdravu budućnost djece i dobrobit društva i zajednice
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bosanskohercegovačka udruženja koje se bave promocijom i unaprjeđenjem dojenja obilježit će od 01. do 07. listopada Svjetski tjedan dojenja nizom aktivnosti u cilju podizanja svijesti društva o važnosti i prednostima dojenja.
Stručnjaci navode da dojenje nije samo čin hranjenja niti vrsta ishrane dojenčeta, te da se s razlogom kaže da je svako mlijeko hrana za tijelo, a samo majčino mlijeko hrana i za dušu.
- Dojenje je dugoročno ulaganje u zdravu budućnost naše djece, kao i u dobrobit cijelog društva i zajednice, navode iz Udruženja DjeCa.
Statistika pokazuje da je BiH zemlja s niskom stopom dojenja, a znanja i prakse stručnog osoblja koje pruža podršku nisu standardizirani, niti odgovaraju suvremenom pristupu podrške.
Agresivne marketing tvrtke koje proizvode i prodaju umjetnu hranu - formulu na našem tržištu potkopavaju trud da se dojenju kao jedinom prirodnom i normalnom načinu ishrane novorođenčadi i dojenčadi pruži potrebna promocija i podrška.
Globalna strategija za ishranu dojenčadi i male djece, koju je 2002. godine izradila Svjetska zdravstvena organizacija i UNICEF teži da se kroz optimalnu ishranu utječe na rast i razvoj, zdravlje i preživljavanje dojenčadi i male djece u cijelom svijetu.
Svjetski tjedan dojenja obilježava se 20 godina, a ovogodišnji moto "Razumijevajući prošlost, planiramo budućnost!" poziva na sagledavanje postignutog i planiranje daljnjeg rada svih aktivista na unaprjeđenju dojenja.
Ovogodišnji moto za BiH ima poseban značaj jer je velika potreba da se ponovno oživi duh podrške i promocije dojenju koji je pokrenut osnivanjem Udruženja za unapređenje dojenja i Centra Fenix iz Sanskog Mosta, te pokretanjem projekta Dojenje je IN u okviru Udruženja DjeCa.