Ludilo
Dubrovnik postaje top destinacija za vjenčanja: Troše se milijuni, jedno vjenčanje trajalo pet dana
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Koliko je strancima popularno u njemu izreći sudbonosno "da", govori podatak kako je mnogo više sklopljenih brakova stranaca nego domaćih.
Dubrovnik je najpopularniji među Britancima, Ircima, Skandinavcima, ali i u dalekoj Indiji. Traže jedinstvene dubrovačke lokacije te besprijekorna organizacija tog savršenog dana.
Nema odlazaka po mladu, pečenja, ni bengalki, a zabava traje kraće od one na koju je navikao prosječan hrvatski svat. No, i tu ima iznimaka, piše RTL.
''U prosjeku u zadnjih 10 godina je 150 stranih brakova godišnje. Moja mala matematika rekla bi da je to gotovo trećinu više stranih državljana koji su sklopili građanski brak u odnosu na brakove hrvatskih državljana'', kaže matičarka Tihana Hrnić.
''Imate nekakav prosjek od 50 ljudi, ja bih rekla - dan vjenčanja nekakvih 20.000 eura, pa do ogromnih projekata u kojima pričamo o milijunima od nekoliko stotina ljudi, ali u milijunskoj potrošnji'', pobrojala je organizatorica vjenčanja Ines Nanić.
Snimatelj Mišo Sorić opisuje zahtjeve kad je riječ o snimanjima: ''Bilo je čudnih situacija, recimo snimamo pripremu mlade i mladoženje i njima je super video i sve. Međutim, mladina mama je u tom trenutku upalila televiziju u sobi i sad oni mole nakon što su vidjeli video, možemo li mi tu televiziju ugasiti, ja govorim 'nije ovo CSI'. Drugi je zahtjev bio da jednostavno njemu vezice na cipelama nisu u istoj boji. Ali - kao što rekoh, nema tu specijalnih efekata, nije to baš Hulk protiv Spidermana''.
''Problem je najveći kad mlada odluči obući vjenčanicu u kojoj bi joj bilo izvrsno u Sibiru, ali ne i u Dubrovniku u sedmom mjesecu'', upozorava Nanić i dodaje: ''Više puta sam osobno rezala vjenčanice od više desetaka tisuća eura''.
U hrani se, kaže, vole držati nekakvih standarda: ''Ono što je meni uvijek zanimljivo jest da u jelovnik uvijek kao opciju stavljaju piletinu koja je po našim hrvatskim standardima je ispod svake razine''.
''Dosta kraće traju nego naše svadbe. Naše počnu ujutro u devet balalajka i onda do četiri ujutro hojla, hojla, a oni su malo pristojniji . Oni večeraju od sedam do devet i onda se u sat i pol totalno razvale od partija'', prepričava Sorić.
''Jedna od zanimljivih stvari mi je bila kad je jedan indijski klijent koji je ženio svog jedinog sina, oni žive u Dubaiju i iznimno su imućni, imali vjenčanje koje je trajalo pet dana i imali su tisuću ljudi. Vjerujte mi - šest dana slavonske svadbe je mala beba za ovo što je gospodin planirao. U svakom slučaju njima je falila neka 'the' destinacija - od svega što smo im mi pokazali i kad je ušao na Stradun rekao je 'kud mi hodamo -to je to, evo ga dugi stol za tisuću ljudi'. E, onda je tim ljudima malo teže objasniti da neke stvari ne možeš kupiti novcem'', zaključuje Nanić.