Dobro je znati
Evo što kažu majstori: Pet stvari koje ne smijete raditi s perilicom posuđa
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ako imate perilicu za posuđe, sigurno imate neke svoje male tajne i trikove kako da budete što zadovoljniji njezinim učinkom.
Korisne savjete imaju i stručnjaci za perilice, a jedan od njih je i Ashley Iredale iz australske neprofitne organizacije za zaštitu potrošača CHOICE.
Ovaj stručnjak za bijelu tehniku zna kako postići najbolje rezultate s perilicom posuđa, a kako kaže, ponekad su stvari koje ne radimo one koje mogu napraviti najveću razliku, prenosi Zadovoljna.hr.
Pet stvari koje biste, kako kaže, trebali izbjegavati kada je u pitanju perilica posuđa donosimo u nastavku:
1. Nikad ne stavljajte tabletu u spremnik za deterdžent
Ashley kaže da je potpuno besmisleno stavljati tabletu u dozator za perilicu posuđa. Objasnio je da će se suđe jednako dobro oprati ako tabletu ubacite na dno stroja. Dodao je da su pretinci dizajnirani za deterdžente u prahu.
2. Ne ispirite suđe prije stavljanja u perilicu
Prema riječima ovog stručnjaka, ispiranjem samo trošite više vode, a suđe neće biti ništa čišće. Naravno, potrebno je ukloniti ostatke hrane s posuđa, ali za dodatnim ispiranjem nema potrebe. Osim toga, kaže, ispiranjem tanjura prije pranja pokazujete nedostatak vjere u sposobnost vaše perilice da obavi jedini posao koji ima i zbog kojeg ste je kupili.
3. Nikad ne zatvarajte vrata perilice u potpunosti između pranja
Ashley kaže da zatvaranje vrata do kraja ne dopušta brtvima da se osuše, što stvara priliku za pojavu plijesni i neugodnih mirisa. Ako ostavite vrata malo odškrinuta, spriječit ćete rast bakterija i gljivica jer okolina neće biti topla i vlažna.
Kao dio tjedne rutine čišćenja prebrišite brtve na vratima perilice posuđa mekom, vlažnom krpom kako biste uklonili ostatke hrane i održali brtve na vratima perilice posuđa u vrhunskom stanju, dodao je Ashley.
4. Ne palite polupraznu perilicu
Pranje poluprazne perilice posuđa neučinkovito je iz nekoliko razloga. Kako kaže Ashley, uzalud ćete potrošiti novac, vodu i energiju jer perilica koristi iste količine struje i vode bez obzira na to koliko je puna.
Osim toga, puna perilica posuđa bolje suši jer se posuđe zagrijava od vruće vode u stroju, a zatim zadržava tu toplinu, koja mu pomaže da se osuši.
5. Nikad ne stavljajte oštre noževe u perilicu posuđa
Posljednji savjet stručnjaka je da nikad ne stavljate oštre noževe u perilicu posuđa ako ih ne želite oštetiti. Naime, proces pranja može otupiti oštre rubove, a jake kemikalije i vlažno okruženje mogu nagrizati čelik.
Ako ste potrošili novac na dobre noževe, kaže Ashley, nemojte ih stavljati u perilicu posuđa kako biste uštedjeli vrijeme – oni se peru samo ručno.
Na kraju donosimo i popis još nekih stvari koje ne biste trebali prati u perilici posuđa:
aluminij
bakreno posuđe
lijevano željezo
fini porculan
ručno oslikana keramika
kristal
drvo
neprianjajuće tave
termosice
srebrni pribor.