Glad, žeđ, propast

Globalno zatopljenje donosi apokalipsu, a većina toga nije ni svjesna

Lifestyle / Flash | 08. 10. 2016. u 07:44 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Globalni porast temperature većinu ljudi uopće ne interesira, pokazalo je nedavno istraživanje ‘Istina o klimatskim promjenama’. Za mnoge od njih taj je pojam previše apstraktan, dalek i kontroverzan, prenosi BBC.

Neki od njih idu toliko daleko da u potpunosti niječu globalno zatopljenje, iako stručnjaci već godinama upozoravaju kako je potrebno ozbiljno shvatiti taj problem i početi ga rješavati.
Dokazi o razornom učinku globalnog rasta temperature svuda se primjećuju. Svaki mjesec ove godne probio je rekorde, a stručnjaci vjeruju da će globalne temperature porasti za dva stupnja do 2050. godine. Zemlja se zagrijava nevjerojatnom brzinom i gotovo da nema nikakve šanse da svijet ostane u granici zagrijavanja dogovorenoj na konferenciji u Parizu, upozoravaju stručnjaci.

Sve smo bliže granici

Prosječni rast temperature iznad prosjeka zabilježenih ‘prije industrijskog doba’ s ovom je godinom već dostigao 1.38 stupnja Celzijeva, što je posve blizu famoznoj ‘1.5’ granici.

U morima je sve manje leda, a zbog zatopljenja i povećanja kiselosti mora i koraljima prijeti izumiranje. Tijekom posljednjih 20 mjeseci četvrtina svih kolonija koralja u oceanima je izblijedjelo.

Ljudski utjecaj na globalno zatopljenje više nije upitan, a to je potvrdilo i izvješće s UN-ovog Panela o klimatskim promjenama iz 2014. Sve je više znanstvenika koji apeliraju na to da se proglasi ‘klimatska kriza’, budući da će daljnje povećanje temperature imati katastrofalne posljedice po Zemlju.

Hrane i vode će biti sve manje

Šumski požari mogli bi postati sve veći i razorniji, a uragani sve jači i opasniji. Mnogim vrstama prijetit će izumiranje, a ledenjaci će se nastaviti topiti zbog čega će rasti razina mora.

Urodi će biti sve lošiji, a globalno zatopljenje smanjit će i dostupnost pitke vode, upozoravaju stručnjaci.

Kopirati
Drag cursor here to close