Egrlić
HACCP standard garantira da ćemo imati zdravu hranu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''HACCP je standard koji su obavezni primjeniti svi proizvođači prehrambenih proizvoda koji namjeravaju plasirati proizvode na tržište Bosne i Hercegovine i Europske unije i koji garantira da ćemo imati zdravu hranu'', izjavio je danas potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH (VTKBiH) Ahmet Egrlić.
U VTKBiH održan je seminar o temi „HACCP- Sigurnost hrane kao ulaznica na EU tržište“ koji je okupio proizvođače prehrambenih proizvoda, gospodarske subjekte iz područja ugostiteljstva, hotelijerstva, turizma, proizvodnje, distribucije, transporta i trgovine hranom, te druge koji su uključeni u prehrambeni sektor.
Egrlić je dodao da HACCP standard podrazumijeva ukupan ciklus proizvodnje od uzgoja, pakiranja, skladištenja do prodaje. Dakle, od uzgoja do kupca proizvod mora biti u procesu standardizacije. HACCP, kako je napomenuo, jedan je od najvažnijih standarda i bez njega neće biti moguće plasirati proizvode na domaće i inozemno tržište.
''Stoga je bitno da BiH ima značajan broj kompanija koje posjeduju HACCP certifikat. To je važna tema i moramo stalnim radom doprinositi da što više kompanija uvede taj standard. Mi smo na pola puta i još puno kompanija nije svjesno što znači HACCP, te kako ovaj i drugi standardi mogu doprinijeti plasmanu njihovih proizvoda. Zato danas i govorimo o toj temi, odnosno značaju uvođenja HACCP standarda'', dodao je Egrlić.
Naveo je da ima dosta kompanija u BiH koje su uvele taj standard i svoje kvalitetne proizvode plasiraju na domaćem i inozemnom tržištu. Taj trend, naglasio je, treba nastaviti i u tom smislu sve institucije u BiH , od akademske zajednice, institucija vlasti do obrazovnih institucija, trebaju raditi na povećanju svijesti i značaja tog standarda.
Kada je riječ generalno o izvozu Egrlić je kazao da treba uzeti u obzir poticajnu politiku, kao i opći okvir za proizvodnju i izvoz, te da ohrabruje da sada imamo blagi rast izvoza.
''Aktualne političke teme koje vidimo svaki dan u medijima mogu ostaviti nesagledive posljedice za gospodarstvo BiH i ukoliko ove teme budu dominirale i u narednim mjesecima mogu dovesti do pada izvoza i obima investicija'', kazao je Egrlić. Predstavnik Instituta za certificiranje sistema (ICS) Nedim Čaušević je kazao da smo u zadnje vrijeme suočeni sa situacijom da sve više imamo problema prilikom izvoza naših proizvoda.
''Najnoviji slučaj je izvoz poljoprivrednih proizvoda za Rusiju, prije toga smo imali problem s izvozom mesa u Tursku i izvozom mlijeka u Europsku uniju. S tim u vezi ICS i VTKBiH su odlučili pokrenuti niz edukacijskih radionica koji imaju za cilj da pomognu našim gospodarstvenicima, da zapravo pojednostavimo te procedure koje su bitne kada želimo na jedno takvo tržište. U suštini, Zakon o sigurnosti hrane i europske direktive su nas uvjetovale da moramo poštovati pravila i standarde, a prije svega standarde koji se odnose na sigurnost hrane'', dodao je Čaušević.