najzeleniji otok
Hodopisi & slikopisi Mljetom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ovaj produženi vikend ekipa iz HPD Prenj 1933. i Stanice Planinarskih vodiča Mostar odlučila je provesti na jednom od najljepših jadranskih otoka.
Mljet je osmi po veličini otok u Hrvatskoj. To je otok šarolikog životinjskog svijeta i izvornih šuma alepskog bora, bora pinije i hrasta crnike. Smatra se najpošumljenijim i najzelenijim hrvatskim otokom, čiji je zapadni dio zaštićen kao prvi jadranski nacionalni park, a istočni dio kao rezervat prirodnih rijetkosti.
Krenuli smo trajektom iz Papratnog. Sunce je obećavalo. Poslužilo nam je prvi dan pri obilasku jedne od najljepših uvala na Mljetu, ali i šire, Uvala Saplunara. Neki od nas to savršenstvo od dana su iskoristili i za prvo ovogodišnje kupanje. Također smo posjetili i Odisejevu špilju (naime vjeruje se da se Odisejev brod udario o greben i da je podlegao čarima nimfe Kalipso i ostao tu zarobljen 7 godina).
Drugi dan bio je predviđen za uspon na najviši vrh Mljeta- Veliki Grad 514 m,n,v. Probrana ekipa kojoj nije smetala koja kap kiše krenula je rano ujutro. Uspon kroz šumu doveo nas je iznad Babinog Polja.
Ostatak dana proveli smo okrepljujući se toplim napitcima i hercegovačkom rakijom.
Kiša izgleda nije htjela popustiti ni treći dan našeg boravka koji je bio predviđen za posjet Nacionalnom Parku Mljet, Velikom i Malom jezeru i otoku Sv. Marije. Kabanica i kišobran bili su neizostavna oprema. Tako opremljeni uputili smo se prema Pomeni, odakle smo brodom otišli do otoka Sv. Marije i spomenutih jezera.
A kako ono kažu, sve što je lijepo kratko traje, pa tako i naš posjet Mljetu.
Vraćamo se doma prepuni doživljaja, bogatiji za neka nova iskustva uz obećanje da se na Mljet vraćamo prvom prilikom. Jer Mljet to zaslužuje. A bome i mi.
Tekst i fotografije : Stanislava Borovac