Što mislite?
Je li spavanje na svilenim jastučnicama doista dobro za kosu?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Prednosti posteljine često nadilaze udobnost. Plahte od bambusa ili eukaliptusa, na primjer, nisu samo ugodne – one mogu pomoći da rashlade spavače tijekom vrućih ljetnih dana.
Svila je još jedna vrsta tkanine koja ima neke dodatne pogodnosti; mnogi stručnjaci za ljepotu tvrde da spavanje na ovom materijalu dovodi do boljeg izgleda kose ujutro, prenosi Martha Stewart.
Iako je jasno da su svilene jastučnice mekane na dodir (a time i za vlasište), pitamo se poboljšavaju li one stvarno zdravlje kose? Evo što stručnjaci za kosu kažu.
Prednosti svile
Ako pokušavate poboljšati zdravlje svoje kose, spavanje na svilenim jastučnicama je pravi put. Razlog? Svila je glatka i meka, što pomaže u smanjenju statike na kosi—i ublažava druge probleme povezane s kosom.
"Trenje od pamuka može poremetiti sloj kutikule, što dovodi do kovrčanja, lomljenja, nabora i suhih pramenova", kaže Justine Marjan, frizerka slavnih. "Svila ne upija niti izvlači vlagu s vaše kože kao što to čine tradicionalne pamučne jastučnice, ostavljajući kosu hidratiziranom i bez kovrča."
Osim toga, prema Richyju Kandasamyju, koloristu za kosu i članu R+Co Collectivea, odmaranje glave na ovoj tkanini održavat će teksturiranu kosu svježijom i manje "zapetljanom" nakon buđenja.
Kako svila utječe na različite tipove kose
Za one s teksturiranom i kovrčavom kosom, spavanje na svilenoj posteljini posebno je korisno jer će pramenovi "izgledati manje dehidrirani, sjajniji, a uzorak kovrča izgledat će zdravije", napominje Kandasamy.
Oni s ravnom i valovitom kosom također mogu imati koristi od presvlačenja jastuka ovom tkaninom. "Kada ležite na svilenoj ili satenskoj jastučnici, prirodna ulja iz vaše kose se održavaju, a ne upijaju, ostavljajući vašu kosu nahranjenom (umjesto suhom i bez sjaja)," dodaje kolorist.
Budući da svila potiče vanjski sloj kutikule vaše kose da se slegne, dodaje Marjan, pramenovi će izgledati lijepo i bit će glatki, baš poput svile.