Zdravija opcija
Je li zdravija voda iz slavine ili iz boce?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Većina stručnjaka se slaže da je voda iz slavine sigurna za piće ukoliko dolazi iz gradskog vodovoda. Ipak, ona može biti zagađena na nekoliko načina, tvrdi WebMD: može sadržavati mikroorganizme i parazite s fekalnog otpada čovjeka ili životinja, kemikalije kao proizvod industrijskog otpada, ili nitrate iz đubriva, te ponekad i živu i olovo (čak i cijevi bez olova mogu sadržavati do osam posto olova) zbog nepropisno odlaganog otpada.
Koje su posljedice kontaminirane vode? Ovisno o problemu ili kemikaliji koja je zagadila vodu: gastrointestinalni i problemi sa pritiskom, nedostatak kisika u krvi, mentalni problemi kod djece i beba, problemi sa bubrezima...
Može li prokuhavanje vode promijeniti stvari? Ponovo ovisi o problemu jer visoke temperature mogu ubiti bacile, dok se količina olova, nitrata, pesticida čak može i povećati!
No, kada smo van kuće i jedina nam je opcija kupiti bocu vode, uvijek se zapitamo – je li ta voda zapravo kvalitetnija od one koja nam teče u kući?
Sudeći prema studiji Environmental Working Group, flaširana voda je jednako zagađena poput one iz česme. Zapravo neke flaširane vode u Americi sadrže više klora nego u vodi iz česme, javlja Huffington, prenosi Radiosarajevo.