Dodir tri kontinenta

Jedini podijeljeni glavni grad na svijetu nalazi se u Europskoj uniji: Govore se različiti jezici, plaća dvjema valutama…

Podjela datira iz 1974. godine, kada je turska vojska okupirala sjeverni dio Cipra kao odgovor na državni udar koji je podržala Grčka.
Lifestyle / Flash | 05. 12. 2024. u 13:34 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Cipar je zemlja otok na dodiru Europe, Azije i Afrike. Ima nevjerojatan položaj u Sredozemnom moru, najistočniji je otok u njemu, zbog čega je uvijek okupan suncem, ali i izložen jakim vjetrovima.

Iako je popularan i rado posjećen, Cipar je i danas podijeljena zemlja, a njegov glavni grad, Nikozija, jedini je podijeljeni glavni grad na svijetu kroz koji doslovno prolazi granica. Kako je ona nastala i kako danas funkcionira život u Nikoziji doznajte u nastavku teksta!

Cijela je zemlja podijeljena granicom koju čuva UN

Glavni grad Cipra, Nikozija, nalazi se u unutrašnjosti otoka, daleko od prekrasne obale po kojoj je Cipar najpoznatiji. Na Cipru ga zovu Lefkosia ili Lefkoşa. No zaista se isplati udaljiti od šarmantne obale i uputiti u ovaj grad koji spaja povijest, kulturu i nudi pogled u neuobičajeni status koji desetljećima ostaje neriješen. Grad, pa tako i cijela država, podijeljeni su na grčki i turski dio, a između je tampon zona pod upravom Ujedinjenih naroda.

Foto: Canva / Nikozija

Podjela datira iz 1974. godine, kada je turska vojska okupirala sjeverni dio Cipra kao odgovor na državni udar koji je podržala Grčka. Zemlja je od tada podijeljena na veći, međunarodno priznati južni dio nastanjen uglavnom Grcima i manji sjeverni dio – samoproglašenu Tursku Republiku Sjeverni Cipar. Tampon zona naziva se i Zelena linija i duga je nevjerojatnih 180 kilometara.

U Europsku uniju 2004. ušao samo jedan dio otoka

Kad je Cipar 2004. ulazio u Europsku uniju postojala je mala nada da će se problem riješiti i zemlja ujediniti, no do toga nije došlo. U EU ušla samo grčka polovica otoka, piše Putni kofer.

Na njoj se plaća eurom, posjetitelji iz EU nisu u roamingu, većina stanovnika govori grčki. Sjeverni dio nije međunarodno priznat, priznaje ga samo Turska. Na njemu se plaća turskim lirama, građani EU nemaju besplatan roaming, a stanovnici većinski govore turski.

Foto: Canva / Nikozija

Prelazak granice

Turisti mogu najnormalnije prijeći granicu između dva dijela Cipra i najčešće to čine upravo u Nikoziji. Ima više prijelaza, a najpopularniji je Ledra Street Crossing, smješten u srcu starog grada.

Za ulazak u turski dio europskim putnicima potrebna je putovnica, lire mogu kupiti u mjenjačnicama i kad budu na turskoj strani grada, a većina ih gasi i podatkovni promet zbog troškova. Prelazak je posebno iskustvo, osjete se kulturne i gastronomske razlike, ali je u arhitekturi i svakodnevnim običajima vidljiva i zajednička povijest.

Grad pun povijesti

Nikozija je poznata još od antičkih vremena. Grad ima dugu povijest koja uključuje razdoblja pod vlašću Bizanta, Franka, Mlečana, Osmanskog Carstva i Britanaca. Njezine povijesne znamenitosti odražavaju tu bogatu povijest. Stari grad, okružen venecijanskim zidinama iz 16. stoljeća, jedinstven je prizor. Zidine u obliku zvijezde s 11 bastiona nekad su štitile grad, a danas su simbol njegove prošlosti.

Glavna pješačka ulica u južnom dijelu je ulica Ledra, koja je puna kafića, restorana i trgovina, a vodi sve do granice i jednostavno ćete čak i na jednodnevnom izletu obići obje strane grada. Od znamenitosti koje u Nikoziji ne bi trebalo propustiti ističu se Venecijanske zidine i Famagusta vrata na južnoj strani, najpoznatiji simbol grada.

Famagusta vrata nekad su bila glavni ulaz u grad, a danas služe kao kulturni centar i prostor za razne događaje. U južnom dijelu grada smješten je interesantni Muzej Cipra, a na sjevernoj se nalazi Buyuk Han, jedan od najpoznatijih osmanskih spomenika u zemlji, te Selimija džamija, koja je nekad bila gotička katedrala.

Kopirati
Drag cursor here to close