Uz samo par sastojaka

Kako jednostavno ukloniti ogrebotine sa staklenih površina?

Ako želite ukoniti ogrebotine sa staklenih površina, znajte da je lakše nego što mislite.
Lifestyle / Flash | 04. 06. 2024. u 08:58 Bljesak.info | M.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Dva sastojka već imate u svojim kuhinjskim ormarićima, prenosi House Beautiful.

Ogrebotine na staklenim površinama ne bi vas trebale spriječiti da kupite ono što vam se sviđa po povoljnoj cijeni.  Sljedeći put kad naiđete na moderno blago iz sredine stoljeća s ogrebotinom na staklu, slobodno ga donesite kući – vjerojatno već imate sve što vam je potrebno da ga popravite.

Izgrebano, ali ne i napuknuto staklo nije kraj za vašu omiljenu vazu ili čašu za koktele. Popravak ogrebanog stakla lakši je nego što mislite. Prema Andriju Gurskyiju, stručnjaku tvrtke Mr. Glazier, dvije kućne namirnice – pasta za zube i ocat – mogu s lakoćom ukloniti većinu površinskih ogrebotina na staklu. Koraci su jednostavni te ogrebotine na staklu možete popraviti u kratkom vremenu. Ako vam zanima kako lako riješiti ovaj problem, nastavite čitati.

Mogu li se ogrebotine sa stakla ukloniti?

Da! Male i plitke ogrebotine mogu se ukloniti sa staklenih predmeta poput stolova, prozora, pa čak i zaslona telefona. Postoji nekoliko metoda koje možete isprobati s pomoću kućanskih predmeta poput paste za zube i sode bikarbone. Ako je ogrebotina dublja, možete je pokušati popuniti prozirnim lakom za nokte. Samo pazite da ne pretjerate: previše laka za nokte zapravo može oštetiti površinu.

Za uklanjanje ogrebotina sa stakla trebat ćete:

  • Pastu za zube 
  • Krpe od mikrofibre
  • Vodu
  • Ocat

Prvi korak: Nanesite pastu za zube na oštećenu površinu

Obrišite izgrebano područje i nanesite sloj paste za zube. Robne marke s većom količinom abraziva (kao što su vrste sode bikarbone) najbolje funkcioniraju. Nježni abrazivi namijenjeni za zube dovoljno su sigurni da ujednače površinu bez opasnosti od daljnjeg oštećenja.

Drugi korak: Izgladite

Krpom od mikrovlakana i kružnim pokretima trljajte pastu za zube na izgrebanom području nekoliko minuta. Kad područje bude glatko, isperite višak paste za zube vodom i obrišite staklo drugom krpom od mikrovlakana. Ponavljajte dok se ogrebotina ne izgladi.

Treći korak: Uklonite pruge

Pomiješajte jedan dio octa i vode u posudi. Čistu krpu od mikrovlakana navlažite smjesom i nanesite je na staklo, dobro obrišite kako biste dobili završni sloj bez tragova. Izbjegavajte korištenje papirnatih ili plišanih ručnika kako biste održali površinu bez dlačica.

Ako su ogrebotine preduboke za poliranje ili primijetite da staklo ima zaštitnu glazuru koja se podiže, nazovite stručnjaka da procijeni najbolji način popravka. Oni mogu lijepiti, glazirati ili ponovno rezati staklo za potpunu restauraciju.

Možete li ukloniti ogrebotine sa stakla svog telefona?

Male, površinske ogrebotine vjerojatno se mogu ispolirati, ali duboke pukotine ne mogu se tretirati na ovaj način i vjerojatno zahtijevaju profesionalni popravak. Možete upotrijebiti metodu zubne paste za poliranje malih ogrebotina.

Zašto pasta za zube i ocat djeluju?

Pasta za zube sadrži sitne abrazivne čestice koje joj daju grubu teksturu na koju ste navikli. Ta zrnca, ista ona koja pomažu u poliranju zubi, nježno poliraju staklo, uklanjajući svaku površinsku ili plitku ogrebotinu. Ocat je kemijski abraziv. Umjesto fizičkog uklanjanja ogrebotina, u kombinaciji s pastom za zube polira i daje sjaj.

Koji drugi sastojci u kućanstvu uklanjaju ogrebotine?

Korisnici interneta također se kunu u ove kućne lijekove za ogrebotine.

Pasta od sode bikarbone i vode: djeluje na isti način kao i mješavina paste za zube.

Prozirni lak za nokte: popunjava ogrebotinu umjesto da je ispolira.

Sredstvo za poliranje stakla: ako želite, u željezarijama se prodaje sredstvo za poliranje stakla, što je profesionalniji način uklanjanja ogrebotina poliranjem.

 

Kopirati
Drag cursor here to close