Uz par dobrih savjeta

Kako se riješiti neugodnog mirisa u vašem hladnjaku i zamrzivaču?

Bez obzira na to koliko čistim održavate svoj dom, ako svom hladnjaku ne pridajete istu pažnju koju pridajete drugim prostorima, ustajali, kiseli mirisi sigurno će se pojaviti.
Lifestyle / Flash | 28. 06. 2024. u 10:05 Bljesak.info | M.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Riješiti se tog neugodnog mirisa nije teško—ali morate početi s identificiranjem uzroka mirisa, bilo da se radi o zaboravljenom komadu hrane ili loše zatvorenim posudama, prenosi The Kitchn

Zašto vaš hladnjak ili zamrzivač smrdi?

Postoji nekoliko mogućih uzroka neugodnih mirisa u hladnjaku i zamrzivaču, kaže Alicia Sokolowski, predsjednica i suizvršna direktorica AspenCleana.

Pokvarena hrana: Kad se hrana pokvari, može proizvesti neugodne mirise koji se mogu proširiti cijelim hladnjakom.

Prolijevanje: Hrana ili tekućina prolivena u hladnjaku mogu stvoriti tlo za razmnožavanje bakterija koje uzrokuju neugodne mirise.

Plijesan: Plijesan se može pojaviti u hladnjaku, osobito u vlažnim područjima ili u hrani.

Prljav hladnjak: Ako se ne čisti redovito, vaš hladnjak se može zaprljati i razviti neugodne mirise.

Upijanje mirisa: Određena hrana - poput luka ili češnjaka - može ostaviti jak miris koji druga hrana u hladnjaku može upiti. 

Neispravan hladnjak ili zamrzivač: U rijetkim slučajevima loš miris može biti znak problema s hladnjakom ili zamrzivačem, poput neispravnog kompresora. 

Loše zatvoreni spremnici: Ako hrana nije pohranjena u hermetički zatvorenim spremnicima, mirisi mogu izaći i prodrijeti u hladnjak ili zamrzivač.

Neispravan sustav odmrzavanja: Ako sustav odmrzavanja zamrzivača ne radi ispravno, led se može nakupiti i uzrokovati neugodne mirise.

Kako zadržati svjež miris u hladnjaku i zamrzivaču?

Slijedite ovih 5 koraka kako bi prepoznali i riješili se neugodnog mirisa u hladnjaku i zamrzivaču.

1. Ispraznite hladnjak i zamrzivač

Kako biste se riješili neugodnog mirisa u hladnjaku i zamrzivaču, vrijeme je da zasučete rukave i bacite se na posao. Prvi korak je isprazniti police i ladice kako biste imali jasan pogled na površinu hladnjaka, kaže Anne Ruozzi, suosnivačica ThearpyClean.com. Nakon što je sve uklonjeno i postavljeno na vaš pult, počnite s čišćenjem.

2. Očistite hladnjak i zamrzivač

Možda ste čitali o nekoliko načina za osvježavanje hladnjaka i zamrzivača, koji kažu da trebate koristiti sastojke poput jabučnog octa ili taloga kave. Ako stvarno želite ukloniti taj miris, preskočite ih - ništa ne djeluje tako dobro kao temeljito čišćenje.

Za početak, poprskajte unutarnje površine ili mješavinom vode i octa ili višenamjenskim sredstvom za čišćenje na biljnoj bazi i obrišite sve toplim, vlažnim ručnikom od mikrovlakana, kaže Ruozzi.

Počnite od vrha i krenite prema dolje; pripazite na police i ladice i ne zaboravite na bočne i stražnje strane hladnjaka. "Ako se vaše police mogu ukloniti, pranje s blagim sapunom i toplom vodom u sudoperu može biti učinkovitije", kaže ona.

3. Pregledajte svu hranu

Vaš hladnjak i zamrzivač možda blista, ali posao nije gotov—pa nemojte jednostavno vratiti svu hranu na predviđeno mjesto. Umjesto toga, provjerite zdravstveno stanje svakog proizvoda, uključujući začine i druge namirnice, poput maslaca.

Ovaj korak je važan: mirisi u hladnjaku ili zamrzivaču pojavljuju se iz mnogo razloga, ali jedan od primarnih izvora je sama hrana, kaže Morgan Eberhard, viši znanstvenik u Dawn. Ovo nije uvijek znak kvarenja: neke namirnice jednostavno ispuštaju jak miris – uključujući češnjak, sirovu ribu i neke sireve – čak i kada su ispravno pohranjene u hladnjaku.

Ali pokvarena hrana miriše gore. "Čak i kad je u hladnjaku, hrana se s vremenom počinje razgrađivati. Kako se hrana kvari, mikrobi poput bakterija, kvasaca i plijesni rastu i hrane se hranom koja se raspada", kaže Eberhard. "Ti mikrobi sami proizvode kemikalije neugodnog mirisa a hrana proizvodi mirise dok je mikrobi razgrađuju."

Ako vam se hrana pokvarila, bacite je ili stavite u kompost. Također provjerite rokove trajanja kako biste ih mogli baciti i zamijeniti ako je potrebno. "Ono što se često propusti je bilo kakvo curenje hrane na ladicu ili površinu hladnjaka", kaže Eberhard. "Taj ostatak tekućine nastavit će se razgrađivati i uzrokovati neugodne mirise."

4. Napravite raspored čišćenja i provjerite temperaturu

Dubinsko čišćenje vašeg hladnjaka i zamrzivača je nešto što redovito morate raditi. Umjesto da čekate da stvari pođu po zlu, očistite hladnjak svaki tjedan kako biste spriječili neugodne mirise, kaže Shantae Duckworth, profesionalni kućni organizator. 

Tijekom ovog tjednog rituala provjerite je li temperatura vašeg hladnjaka postavljena na pravu temperaturu, kaže Ruozzi. "Ako temperatura poraste, riskirate razmnožavanje bakterija u vašem hladnjaku, što je vodeći uzrok bolesti koje se prenose hranom poput salmonele, E-coli i listerije", objašnjava ona. "Manje bakterija znači i manje neugodnih mirisa."

Što se tiče zamrzivača? Duckworth preporučuje odmrzavanje i čišćenje svakih šest mjeseci. "Ovo vam daje priliku provjeriti smrznutu hranu koju možda ne jedete. 

5. Dodajte otvorenu kutiju sode bikarbone

Između čišćenja stavite otvorenu kutiju sode bikarbone u hladnjak. "To će vam pomoći neutralizirati neke blage mirise hrane koji se stvaraju u vašem hladnjaku", kaže Eberhard. 

 

Kopirati
Drag cursor here to close