Aha ...
Kako uhvatiti lažova ...
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Uhvatiti nekoga u laži nije toliko teško ako obratite pažnju na nekoliko stvari, prenosi televizija N1.
Želite li uhvatiti nekoga u laži, pažnju trebate obratiti na ove stvari:
Ton glasa - bit će drugačiji nego inače. U nekim slučajevima se onomu tko izgovori laž ton glasa povisi, u manje slučajeva je dublji. No u svakom slučaju nije isti kao kod pričanja istine.
Suzdržanost - lažljivac često koristi riječi poput "ja mislim", vjerujem", "po mom saznanju" ili "neka vrsta". Na taj način pokušavaju što veći dio izmišljene priče držati nejasnim.
Oklijevanje - nakon što mu se postavi pitanje, onome tko ne govori istinu trebat će nekoliko trenutaka da smisli odgovor.
Ublažavanje - koristit će "mekši jezik" odnosno pokušat će ublažiti samu težinu krađe. Na primjer, umjesto da kaže "Nisam ukrao torbu", reći će "Nisam uzeo torbu".
Negativne emocije - lažljivac će izgovarati riječi kao što su mržnja, isprazno i tužno, a na taj način podsvjesno iskazuju svoju krivnju.
Puno informacija - da bi žrtvu uvjerio u svoju laž, lažljivac će izmišljotinu nadopunjavati raznim izmišljenim detaljima, npr. o tome što se dogodilo.
Neutralnost - izbjegavat će zamjenice "ja" ili "mi" kao da nemaju veze s onime što se događa ni s ljudima koji su u to upleteni.
Miješaju sitne detalje - ljudi koji govore istinu imaju jasnu sliku o tome što se dogodilo, ali lažljivci nemaju i lako se pogube u sitnim detaljima svoje izm