12. listopada

Kružna arhitektura i kružna ekonomija u fokusu Green Design Biennalea u Mostaru

Green Design Biennale bit će otvoreno u srijedu, 12. listopada, u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosača s početkom u 18 sati.
Lifestyle / Flash | 11. 10. 2022. u 12:43 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Manifestacija Green Deisgn Biennale, koja će se održat u Mostaru od 12. do 15. listopada, okupit će više od 20 stručnjaka s područja arhitekture, urbanizma, građevinarstva i dizajna iz 11 zemalja, kao i 35 studenata s pet sveučilišta iz BiH i Srbije, istaknuto je na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen program ovog događaja.

Green Design Biennale bit će otvoreno u srijedu, 12. listopada, u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosača s početkom u 18 sati.

Osnivačica Green Design Biennala Elma Durmišević kazala kako se radi o dinamičnoj kreativnoj, multidisciplinarnoj i internacionalnoj platformi koja okuplja arhitekte, urbaniste, ICT stručnjake i inženjere s jednim bitnim ciljem, a to je da se uz pomoć novih saznanja vezanih za razvoj “zelenih gradova” otvore vrata eliminiranju negativnog utjecaja moderne civilizacije na ekološki sustav planete.

''Tema ovogodišnjeg bijenala je kružna arhitektura, kružna ekonomija, regenerativna arhitektura, energetska učinkovitost i digitalizacija koja nam može pomoći u tranziciji ka jednom novom sustavu vrijednosti koje imaju mnogo više benefita za samo okruženje i prirodu'', istaknula je Durmišević.

U okviru Bijenala održat će se predavanja stručnjaka i arhitekata iz 11 zemalja: Velike Britanije, Nizozemske, Njemačke, Švedske, Irske, Luksemburga, Izraela, Turske, Srbije i BiH, kao i dva okrugla stola u suradnji s Europskom asocijacijom arhitekata na temu suradnje po pitanju agende za kružnu ekonomiju u građevinarstvu i arhitekturi.

Posebnu pozornost ove godine bit će posvećena realizaciji regionalnog inovacijskog parka s Green Design Centrom u Mostaru.

Glavna savjetnica Grada Mostara Radmila Komadina podsjetila je kako je Grad Mostar 2016. godine s Fondacijom Green Design Centrom iz Sarajeva potpisao sporazum vezan za izgradnju tog centra u Mostaru.

''Mostar je prvi od gradova u BiH, a mislim i šire, gdje je počela izgradnja, odnosno završena je prva faza Green Design Centra, i naravno da će se sukladno raspoloživim sredstvima ova izgradnja nastaviti'', kazala je Komadina.

Foto:FENA / Green Design Biennale bit će otvoreno u srijedu, 12. listopada

Maja Roso Popovac s Građevinskog fakulteta Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru kazala je kako će Univerzitet i Sveučilište u Mostaru imati značajnu ulogu u programu Green Design Biennalea, kao što je to bio slučaj i ranijih godina.

''Studenti sa Sveučilišta i s Univerziteta u Mostaru zajedno s kolegama iz Sarajeva, Banja Luke i Beograda sudjeluju u radionicama koje su zajedničke i podijelit će se u dva smjera. Jedni će raditi mikro, a drugi makro lokaciju tako da ćete vidjeti kako se na tim školskim primjerima može prikazati nešto što se proizvede i što će biti izloženo na kraju radionica'', navela je Roso Popovac.

Ona je dodala kako nove generacije studenta prepoznaju važnost “zelene agende”.

''Studenti već godinama, vidimo to na generacijama koje su sudjelovale na prijašnjih radionicama, shvaćaju potpuno drugačije način cirkuliranja materijala, izgrade projekata koji apsolutno nije više u onom linearnom modu da napravimo nešto što samo izgleda lijepo i eventualno funkcionalno nego razmišljamo o tome kako će ono što stvorimo utjecati ne samo na okoliš i potrošnju energije nego i kako ćemo ojačati i lokalnu zajednicu, i istaknuti ono što je važno za naše podneblje'', kazala je Roso Popovac.

U srijedu na samom otvaranju Green Design Biennalea bit će otvorena izložba arhitektonskih projekat, dok je četvrtak rezerviran za Green Fashion Show, koji će se održati na mostarskoj šetnici od 20 sati. Tom prigodom bit će prikazane kreacije mlade dizajnerica iz Sarajeva Naida Vilić napravljene od recikliranog tekstila.

Kopirati
Drag cursor here to close