Male plaće...

Znate li što koči rodnu ravnopravnost?

Zemlje u kojima muškarci i žene imaju jednaka prava su Belgija, Kanada, Danska, Francuska, Irska, Island, Latvija, Luksemburg, Portugal i Švedska.
Lifestyle / Flash | 24. 02. 2021. u 10:44 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zemlje napreduju prema većoj rodnoj ravnopravnosti, ali žene diljem svijeta i dalje su suočene s propisima koji ograničavaju njihove ekonomske prilike, a pandemija je stvorila nove izazove, objavila je Svjetska banka u srijedu.

''Reforme za uklanjanje prepreka za ekonomsko osnaživanje žena bile su spore i neujednačene u mnogim regijama'', objavila je Svjetska banka u najnovijem izvješću “Žene, posao i zakon 2021.”.

Studija, koja obuhvaća period od rujna 2019. do listopada 2020., pokazuje da nije bilo puno promjena u odnosu na protekle godine i da žene u prosjeku još uvijek imaju tek tri četvrtine zakonskih prava koja uživaju muškarci u 190 zemalja obuhvaćenim istraživanjem.

U najnovijem izvješću porastao je sa šest na 10 broj zemalja s maksimalnih 100 bodova. Zemlje u kojima muškarci i žene imaju jednaka prava su Belgija, Kanada, Danska, Francuska, Irska, Island, Latvija, Luksemburg, Portugal i Švedska.

SAD ima 91,3 boda, Švicarska 85,6.

Od maksimalnih 100 bodova, Hrvatska je na 27. mjestu i ima 93,8, zbog toga što su mirovine žena mnogo manje od mirovina muškaraca. Jednak broj bodova ima Srbija, BiH ima 85, a Crna Gora 88.1. Slovenija i Mađarska skupile su svaka 96,9 bodova.

Još 27 gospodarstava donijelo je reforme za povećanje jednakosti, dok su na začelju zemlje poput Jemena, Kuvajta i Katara s manje od 30 bodova. Posljednji su Pojas Gaze i Zapadna obala s 26,3 boda. ''Unatoč napretku u brojnim zemljama, došlo je do zabrinjavajućih promjena u nekoliko njih, poput zabrane putovanja žene bez dozvole njezinog muškog skrbnika'', priopćio je predsjednik Svjetske banke David Malpass.

Pandemija koronavirusa pogoršala je prilike za djevojke i žene, uključujući mogućnost pohađanja škole ili zadržavanja poslova, a sve više žena suočeno je s porastom nasilja u obitelji, dodao je Malpass.

Ipak, ima razloga za nadu unatoč poteškoćama prošle godine jer su brojne zemlje postavile rodnu ravnopravnost kao prioritet, rekla je Mari Elka Pangestu, direktorica Svjetske banke za razvojnu politiku.

U izvješću se također navodi da je roditeljstvo područje koje treba najviše poboljšati. “Iako je ohrabrujuće što su brojne zemlje proaktivno poduzele korake da pomognu ženama u pandemiji, jasno je da je potrebno još više raditi, pogotovo na poboljšanju roditeljskog dopusta i izjednačavanju plaća”, priopćila je Pangestu.

Iako je gotovo 40 ekonomija u svijetu uvelo roditeljske dopuste ili naknade, njih 100 nema zakone za izjednačavanje plaća žena i muškaraca za obavljanje jednakog posla.

Kopirati
Drag cursor here to close