Promjene
Mostar: Financiranje energetskih promjena pitanje s najviše nedoumica
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Uoči međunarodne konferencije o klimi COP21, koja će se krajem studenoga održati u Parizu, francuska veleposlanica u BiH Claire Bodonyi vodila je u ponedjeljak u Mostaru debatu o klimatskim promjenama na kojoj je naglasila kako se Francuska, koja predsjedava konferencijom, nada uspjehu u pregovorima među državama, te da pitanje financija, koje je označila kao glavni problem, neće spriječiti bolju budućnost za sve naraštaje.
"Upravo je pitanje financiranja energetskih promjena pitanje koje ostaje s najviše nedoumica. Nadamo se uspjehu u pregovorima među državama jer je u pitanju budućnost svih nas i pitanje financija ne bi nas trebalo spriječiti da nađemo načina da osiguramo bolju budućnost za sve", ustvrdila je Bodonyi.
Zbog važnosti konferencije čitav francuski diplomatski aparat krenuo je s aktivnostima kako bi države i njihova društva upoznao s izazovima i važnošću klimatskih promjena, kazala je veleposlanica u izjavi za Fenu, naglasivši pritom kako se razgovori o klimatskim promjenama ubrajaju među najteže razgovore zbog toga što 'moramo mijenjati naše ponašanje i uvesti neophodne promjene'.
"To znači da ne možemo više živjeti kao do sada, a u isto vrijeme znamo da se ne želimo odreći komfora... Izazov je u tome da pronađemo način kako ćemo uvesti promjene u našim životima kako bismo drugačije živjeli, no isto tako i dalje dobro živjeli", izjavila je francuska veleposlanica u BiH.
Ona smatra kako živjeti drugačije znači okrenuti se drugačijim energijama koje su sada veoma skupe, te da je jedan od izazova, koji je veoma opasan i na kojima padaju razgovori o klimatskim promjenama, upravo financiranje prijelaza s jednog energetskog izvora na drugi.
Podsjetila je i na dokument o klimatskim promjenama koji je prošlog tjedna usvojen u Bonnu, a za koji smatra kako će poslužiti kao osnova za promjene koje treba uraditi, kao i odluke koje treba donijeti po pitanju klimatskih promjena. Francuska veleposlanica osvrnula se i na BiH, koja je, kako je kazala, nažalost prošle godine iskusila efekte klimatskih promjena kada su je zadesile velike poplave.
Tijekom svog boravka u Hercegovini francuska veleposlanica razgovarala je s poduzetnicima koji posluju s francuskim firmama, te posjetila škole u kojima se uči francuski jezik, gdje je govorila o francuskoj kulturi i sveučilištima.
Francuska će od 30. studenog do 11. prosinca 2015. predsjedati 21. konferencijom stranaka Okvirne konvencije UN-a o klimatskim promjenama (COP21) koja bi trebala iznjedriti ambiciozan međunarodni sporazum koji će odgovoriti na očekivanja stanovništva pogođenog tim promjenama.
Na nacionalnoj razini, Francuska je započela s tranzicijom na području energije: zakon o energetskoj tranziciji u svrhu zelenog rasta usvojen u srpnju 2015. omogućit će smanjenje emisija stakleničkih plinova za 40 posto do 2030. godine i ukupne potrošnje energije za 50 posto do 2050. godine, zahvaljujući energetskoj obnovi zgrada, povećanom korištenju obnovljivih izvora energije (sunčeve svjetlosti, vjetra, hidroenergije, biomase, geotermalne energije, energije mora...) nauštrb energije fosilnih goriva, razvoju čistog prometa, smanjenju otpada i promicanju kružnog gospodarstva.
Inače, Francuska putem svog Francuskog fonda za globalni okoliš (FFEM) radi sa zemljama u razvoju kako bi u svijetu potaknula prelazak na gospodarstva s niskim dijelom ugljika.